Çevreci Teknolojiler 06 OCAK 2016 / 14:00

Oceanscraper su üzerinde ekolojik bir yaşam sunuyor

Belçikalı mimar Vincent Callebaut, 3D yazıcıyla hayata geçireceği “Oceanscraper” isimli fütüristik yapısında okyanusta biriken plastik atıkları hammadde olarak kullanacak.

Uluslararası iklim değişimi çalışmaları (IPCC), geçen yüz yılda deniz seviyesinin küresel boyutta 10-20 cm yükseldiğini ve bunun ağırlıklı olarak küresel ısınmadan kaynaklandığını, bu yüzyılda ise 40-60 cm daha yükseleceğini belirtiliyor. Bu noktada başlayan küresel kaygılar her alanda tedbir çalışmalarını tetikliyor.  Son dönemlerde tasarlanan dev barajlara, yüzen yapılara bir yenisi daha ekleniyor. Belçikalı mimar Vincent Callebaut, okyanusta biriken plastik atıkları 3D yazıcıya hammadde olarak kullanarak “Oceanscraper” isimli fütüristik ekolojik yapıları tasarlıyor.  Tasarımı denizanasını andıran yapılar okyanusun altına doğru 1000 metre aşağı uzanmakta. Bu yapının oluşturduğu kolonilere “Aequorea” deniyor. Aequorea’nın 20 bin insanı barındırabileceği ve bu yapının kendi enerjisini üreterek kendi kendine yetebilecek. Daha önce de birçok sürdürülebilir projelerde yer alan Callebaut, bu fütüristik şehrin Brezilya’nın Rio de Janeiro sahillerinde yapılmasını planlıyor.Çevre kirliliğinin dünyanın geleceğini tehdit ettiği günümüzde, Büyük Okyanus’ta biriken plastik atıkların hammadde olarak kullanılarak hayata geçmesi planlanan yapı; çöplerin kullanılıp, okyanusun temizlenmesine yardımcı olacak. Hawaii ve Kaliforniya arasında yer alan ve dünyanın en büyük çöplüğü olarak anılan Büyük Pasifik çöp alanının, Teksas’ın iki katı büyüklüğünde.20 bin insanın barınabileceği yapılarda evler dışında, ofisler, oteller, bilim laboratuvarları, spor alanları ve yeşil alanlar olması planlanıyor. 1000 metre yüksekliğe sahip 250 katlı yapılarda, içme suyu deniz suyundan, enerji ihtiyacının da binanın çevresindeki güneş panellerinden sağlaması bekleniyor.  Suyun altına 1000 metre uzanan denizanasına benzer mimarisiyle yapıların, suyun hareketini engellemeyeceği ve doğal afetlerde su hareketlerinde dengeli şekilde durarak adapte olacağı ifade ediliyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun