Çevreci Teknolojiler 05 EKİM 2015 / 11:39

Meriens şehri ile okyanusun üstünde bir yaşam

Fransız mimar Jacques Rougerie tarafından tasarlanan “Meriens şehri” bilim insanlarına okyanus üzerinde yaşayabilecekleri bir ortam yaratmak için tasarlandı.Denizden gelen insanların şehri anlamına gelen Meriens, 900x500 metre boyutlarında ve 7 bin bilim insanına uzun süreli araştırma yapma imkanı sunuyor.Binanın yapı ve boyutları dengeli olması göz önünde bulundurularak, dev bir vatos balığı şeklinde yapıldığı belirtiliyor. Modelin vatos balığı seçilmesinin nedeni, sert hava koşullarına dayanabilen yapısı. Suyun yüzeyindeki kısım 60 metre yüksekliğindeyken, suyun altında 120 metrelik bir kısım yapıyı dengeli tutuyor. Binanın orta kısmında büyük bir gölcük bulunuyor. Kanat kısımlarında bulunan topraksız seralarda bitki yetişmesine imkan sağlıyor.Meriens şehri yenilebilir deniz enerjisiyle çalışıyor olacak ve sıfır atık üretecek. Henüz projenin nerede, nasıl gerçekleştirileceği bilinmese de, mimar Rougerie, batı Avustralya sahillerinde devreye giren dalga istasyonlarına bağlı şebekelerde gerçekleştirmeyi planlıyor. Projenin en geç 2050 yılında araştırmacılar için hazır olacağı öngörülüyor.

Myles istasyonların çalışma mekanizmasını şöyle anlatıyor:“Şamandıralar 25 50 metre derinliğe yerleştirilen deniz dibindeki pompa ünitesine bağlı. Şamandıralara çarpan dalgalar pompaları çalıştırıyor ve basınçlı deniz suyunu boru hattı aracılığıyla okyanusun altından kıyıdaki bir hidroelektrik santraline yolluyor. Burada yüksek basınçlı su türbinleri çeviriyor
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun