Çevreci Teknolojiler 21 EYLÜL 2015 / 10:09

Kirli havadan yüzük yaptılar

Hollandalı tasarımcı Daan Roosegaarde tarafından tasarlanan kule, sanayi bölgelerinin en büyük sorunu olan hava kirliliğine bir çözüm getiriyor.Şehirlerdeki kirli hava sorununa dikkat çekmek için başlatılan projede, filtreleme sistemi ile hava temizleniyor Delft Teknoloji Üniversitesi araştırma görevlisi Bob Ursem ve Hollanda ‘da yer alan Avrupa Nano Çözümleri adındaki yeşil enerji şirketi işbirliği ile hayata geçirilen kule 7 metre yüksekliğinde ve her saat 30 bin metreküp havayı emerek temizleyebiliyor.Temiz Hava Kulesi”şöyle çalışıyor; en üst noktasından emdiği kirli havayı arıtıp, 6 kenarındaki çıkışlardan temiz halde tekrar ortama salıyor. Saatte 30 bin metreküp havayı temizleyen kule, bunu yapabilmek için 1400 watt elektrik harcıyor.

Roosegarde web sitesinde, kulenin çalıştığını şöyle anlatıyor: “Pozitif yükle yüklenen kule, havaya pozitif yüklü iyonlar salıyor, pozitif yüklü bu iyonlar havayı kirleten partiküllere tutunuyor daha sonra kule içine çekilen kirli hava, içerideki negatif yüklü elektrotlar arasından süzülürken, pozitif yüklü iyonlar kirli hava partikülleri ile beraber makine içinde hapsediliyor.”Temiz hava kulesi sadece havayı temizlemiyor; değerli taşlar üretmek için de kullanılıyor. Temiz hava kulesinin havadan topladığı saf karbon partikülleri, yoğunlaştırılarak değerli taşlara dönüştürülüyor ve bu taşlar da yüzük, kol düğmesi gibi ürünlerde kullanılabiliyor. Her bir minik değerli taş, tam 1000 m3 kirli havanın arıtılmasıyla üretiliyor.

Daan Roosegaarde’nin 3 yıldır üzerinde çalıştığı araştırmanın ardından oluşturulan prototip şuan Hollanda Rotterdam’da sergileniyor. Buradaki görevinden sonra temizleme kulesi Beijing, Paris, Los Angeles, Mexico City gibi çeşitli şehirlere kurulacak. Bu proje ile hem ortamdaki kirli hava temizlenecek, hem de kampanyaya destek olanlara ve sipariş veren kişilere yüzük ve kol düğmesini dağıtılacak.

Araçlar ve sanayileşme ile şehirlerde görülen bir hava kirliliğinin sağlık açısından yarattığı olumsuz etkilere dikkat çeken Dan Roosegaarde, insanlara bilinç aşılamak için bu şekilde bir kampanya hayata geçirdiklerini söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun