Çevreci Teknolojiler 04 NİSAN 2013 / 13:22

Kanada'ya rüzgar gülü diktiler

Alstom, NaturEner ile yaptığı bir anlaşma ile Kanada’da rüzgar enerjisi pazarına girdi. Alstom ve NaturEner Energy Canada Inc. (“NaturEner”), NaturEner’in Alberta’daki 414 megavata kadar kapasiteli Wild Rose projelerinde kurulacak rüzgar türbinlerinin tedarikine yönelik bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, 138 adet 3 megavatlık ECO110 rüzgar türbini ve 10 yıllık bakım hizmetlerini kapsıyor.

420 milyon Euro bedelindeki bu proje, finansmanın ve izinlerinin tamamlanmasını takiben işe başlama bildirimini alır almaz Alstom tarafından 2013/14 mali yılına girişi yapılacak.

Her bir Alstom ECO 110 rüzgar türbini, (class) II-A ve IS rüzgar sınıfında yer alıyor ve 110 metre çapında bir rotora sahip. ECO 110 türbini, saniyede ortalama 8,5 hızdaki orta rüzgar hızlarından elde edilen enerji verimini azami düzeye çıkarmak için ideal bir çözüm sunuyor.

Alstom, türbin nasellerini Amarillo, Texas ve Buñuel, İspanya’da bulunan fabrikalarında monte edecek ve küresel olarak farklı şirketlerden kaynak tedarik edecek.