Çevreci Teknolojiler 14 AĞUSTOS 2015 / 12:07

Hayvanların gözünden Dünya nasıl görünür?

İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden araştırmacılar fotoğrafların hayvanların gözünden nasıl göründüğünü gösteren yazılım geliştirdi. Uygulamanın adı Mica Toolbox ve yazılım bedava indiriliyor.Geliştirilen Mica Toolbox adlı yazılımı, fotoğrafları bir hayvan gözünden görmemizi sağlıyor. Exeter Üniversitesi araştırmacıları fotoğrafları hayvanların görüş düzeyine çeviren kodlamanın zor olmasından dolayı çeşitli analiz araçları kullanmışlar.

2013 yılında Fransız teknoloji şirketi Dassault Systemes benzer teknolojiyi hayata gerçirmişti. 3D Teknolojisi kullanarak hayata geçen AllEyes projesiyle insanlar artık dünyayı hayvanların gözünden görme deneyimini yaşayabiliyor. Bu sayede bilimsel bulguların ışığında hem çocuklar hem yetişkinler 3D görsel ve interaktif simülasyonlarla hayvanların dünyayı nasıl gördüğünün deneyimini yaşadı.

İnsan gözü 1 milyon rengi ayırt edebiliyor. Çeşitli renk körlüğü, miyopluk gibi bireysel farklılıklar dışında bütün insanların gözleri aynı. Ancak, bizlerin gördükleri ile birçok hayvanın gördükleri birbirinden çok farklı.

Projenin arkasında, veteriner göz doktoru Dr. Didier Schmidt Morand önderliğinde bilimsel bir komite bulunuyor. Bu ekip hem simülasyon için veri sağlıyor hem de simülasyon gerçekliğini kontrol ediyor.

AllEyes projesi ile artık insanlar, dünyanın her yerini; kedi, köpek, kuş, fare, arı gözünden görebilirler. Artık hayvanların ne görüp, ne hissettiğini 3 boyutlu olarak deneyimleyebilme fırsatı bulan biz insanların bu uygulamayla, doğaya ve hayvanlara biraz daha empati ve saygı duyacağımızı umuyorum.

Kuş gözünden;Kedi gözünden;Fare gözünden;Köpek gözünden;Yazılımı indirme sayfasına gitmek için tıklayın
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun