Çevreci Teknolojiler 09 EYLÜL 2015 / 10:59

Güneş panelleriyle döşenmiş bisiklet yolu

Güney Kore’de bisiklet yoluna çatı için kullanılan güneş panelleri yerleştirilerek bir proje gerçekleştirildi.Daejon ve Sejong arasındaki 32 kilometre uzunluğundaki yola yerleştirilen güneş panelleri sayesinde hem elektrik enerjisi üretiliyor hem de güneş panelleri yolun üst kısımda bulunduğu için bisikletçileri güneşten koruyor.

Ulaşıma sürdürülebilirlik özelliği getiren projede kullanılan güneş panelleri, elektrikli otomobillerin şarj olması ve otoyolun aydınlatmasını karşılayacak kapasitede.

Güney Kore’nin başkenti Seul’un 160 km güneyinde yer alan 6 şeritli otobanda, bisiklet sürücüleri için 32 kilometrelik yol boyunca yapılan panellerin maliyetinin bir hayli yüksek olduğu tahmin ediliyor ancak proje geliştiricileri orta vadede kar sağlanacağını ön görüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun