Çevreci Teknolojiler 19 OCAK 2015 / 10:22

GE Durathon bataryalar baz istasyonu maliyetlerini azaltıyor

General Electric, Turkcell ile yaptığı işbirliği doğrultusunda Enerji Nakil Hattı bağlantısı olmayan baz istasyonlarında kullanılan Durathon bataryaları ile kesintisiz iletişime destek veriyor. GE’nin ecomagination taahhüdünün parçası olan, depolanabilir enerji teknolojisi ürünü Durathon bataryaları, jeneratörü daha az çalıştırarak hem yakıt tasarrufu hem de karbon salınımının azaltılmasını sağlıyor.Çevre dostu sodyum teknolojisi ile üretilen GE Durathon bataryaları, Turkcell’in Enerji Nakil Hattı bağlantısı olmayan baz istasyonlarında yıllık yüzde 30 yakıt tasarrufu ve enerji verimliliği sağlıyor. Çalışma sıcaklığı aralığının çok geniş olması sebebiyle aküyü soğutmaya yönelik maliyetler tamamen ortadan kalkıyor. GE Durathon bataryaları, uzun ömürlü olduğu için işletmeye değiştirme, onarım ve nakliye maliyeti çıkarmıyor; çevresel ısıdan, deprem gibi afetlerden etkilenmiyor. Isınma, patlama, akıntı gibi riskleri ortadan kaldıran GE Durathon bataryaları, eksi 40’dan artı 65 dereceye kadar her türlü zorlu hava koşulunda 7/24 kesintiye uğramadan istasyonunun çalışmasını sağlıyor. Hem birim alanda az yer kaplıyor, hem de kesintisiz biçimde en yüksek enerji yoğunluğunu temin edebiliyor.

Türkiye’yi geleceğe taşıyan bilgi iletişiminin kesintiye uğramamasına önemli bir destek sağlayarak telekomünikasyonda değer yarattıklarını belirten GE Enerji Genel Müdürü Mete Maltepe şöyle konuştu:

“GE’nin ecomagination ürünü olan Durathon, bizim çevreyi korumaya yönelik taahhütlerimizin de bir parçasıdır. Durathon kullanımı ile Turkcell, Enerji Nakil Hattı (ENH) bağlantısı olmayan her bir baz istasyonunda yılda 9 ton karbon salınımı azaltılmasını gerçekleştiriyor. Ayrıca Durathon yılda yüzde 30 yakıt tasarrufu ve enerji verimliliği sağlıyor. Turkcell’de başarısını kanıtlayan bu uygulama ile Türkiye’de enerji verimliliğine önemli bir değer katmış olmaktan mutluyuz.”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü şu açıklamalarda bulundu:

“İşimizin her aşamasında çevre dostu yaklaşımları kullanarak, ülke ekonomisine katkı sağlamak ve daha sürdürülebilir bir dünya için çalışmaya özen gösteriyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar yaptığımız çevre dostu yatırımlarımıza ise, her geçen gün artarak devam ediyoruz. General Electric ile birlikte hayata geçirdiğimiz projenin test aşamasında, GE ürünü depolanabilir enerji teknolojisi Durathon bataryalarının VRLA tipi akülere kıyasla oldukça hızlı şarj olduğunu ve enerji tasarrufunun yanı sıra, yakıt ikmali, jeneratör bakımı gibi operasyonel işlerde de verimlilik yarattığını gördük. Teknolojide lider konumumuzu çevre dostu yaklaşımımızla iç içe görmemiz nedeni ile, sürdürülebilir dünya için gerekli olan yatırımları yapmaya ve müşterilerimizi en yeni teknolojilerle buluşturmaya devam edeceğiz.”

GE Durathon, dünya pazarlarına henüz çıktığı 2012 senesinden itibaren 50MWh in üzerinde telekomünikasyon ve şebeke uygulamasına imza attı. Depolama konusunun gelişen enerji piyasalarında artan önemi ile birlikte, yenilenebilir enerji santrallerinin her durumda şebekeye arzını mümkün kılan zaman kaydırma, olumsuz operasyon koşullarında dahi emre amadelik sağlama ve yüksek gerilim şebekelerindeki talep dengeleme uygulamaları da aynı şekilde gün geçtikçe artmakta.

Bunlara ek olarak konut ve sanayide ihtiyaç duyulan geleneksel yedek-güç uygulamalarında da yüksek verimlilikler sağlanabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun