Çevreci Teknolojiler 25 KASIM 2015 / 16:54

Dünyanın en büyük solar binası "Güneş Ay Konağı"

Yoğun fosil yakıt kullanımı ve çevre kirliliğiyle gündeme gelen Çin bu kez farklı bir uygulama ile karşımıza çıkıyor. Çin’in kuzeybatısında yer alan Dezhou şehrinde yer alan yapı, dünyanın en büyük güneş ile elektrik sağlayan binası ünvanını kazanıyor.

Bulunduğumuz dönemde enerji kaynaklarının önemi giderek artmakta, buna bağlı olarak enerji maliyetleri de yükselmekte. Bu noktada fosil yakıtlardan yanma yoluyla elde edilen enerjiye kıyasla güneş enerjisi, maliyetsiz ve çevreye duyarlı bir enerji kaynağı olarak çok önemli.

“Güneş Ay Konağı” isimli bu yapının 75 bin metrekarelik alana kurulduğu belirtiliyor. İçerisinde sergi salonları, toplantı salonları, eğitim merkezi, bilimsel araştırma merkezi ve otel içeren yapı tamamen yenilenebilir enerji ile çalışıyor. Yapıya yerleştiren 5 bin metrekarelik güneş panelleri ihtiyaç duyulan enerjinin yüzde 95’ini sağlıyor. Kullanılan ileri teknoloji duvar ve çatı izolasyonları ile yapı, standart enerji verimli binalara göre yüzde 30 daha az enerji tüketiyor.” Güneş Ay Konağı” içerisinde solar ısıtmalı sıcak su sistemi, tuzlu su arındırma tesisi, güneş enerjisi temalı park alanları da yer alıyor.

Binanın tasarımı güneş kadranı ile yenilenebilir enerjinin önemini vurguluyor. Tasarım aynı zamanda Çince güneş karakteri ve Çince ay karakteri özelliklerine sahip olmakla birlikte, binadaki beyaz rengin hakimiyeti temiz enerjiyi sembolize ediyor. Çin’deki yoğun fosil yakıt tüketimi ve çevre kirliliğine rağmen, güneş enerjisi merkezi olarak adlandırılan 5.5 milyon nüfuslu Dezhou şehrinin bütününde kullanılan solar termal su ısıtma sistemleri, trafik lambaları, elektrikli arabalar şehrin geleceğini şimdiden ortaya koyuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun