Çevreci Teknolojiler 12 MAYIS 2015 / 16:52

Çevresel kaynakları 'akıllı' yönetmek

Müteahhitlik şirketi AE Arma-Elektropanç’ın Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan, enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ının, kullanma suyunun ise yaklaşık yüzde 15’inin binalarda tüketildiğine; sürdürülebilir bir çevre için enerji ve su tüketiminde verimliliği ön planda tutan akıllı binaların önem taşıdığına dikkat çekiyor.Çevreci akıllı binaların diğer binalara göre yüzde 35`e varan oranlarda az enerji ve su tükettiğini; vurgulayan AE Arma-Elektropanç’ın Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan, “Akıllı binalar çevresel kaynakların verimli kullanımı ve doğru planlanması konusunda oldukça önemli bir alan. AE Arma-Elektropanç olarak enerji ve su verimliliği konusunda dünyada örnek olacak pek çok proje gerçekleştirdik. Bu projelerle yaşadığımız çevreye faydalı olduğumuza inanıyoruz” dedi.

Bir Su Verimlilik Projesi Örneği: Piri Reis Denizcilik Üniversitesi: Arma-Elektropanç’ın mekanik taahhütlüğünü yaptığı, Türkiye’nin Bream sertifikasına sahip ilk eğitim kurumu olan Piri Reis Denizcilik Üniversitesi’nin tüm kullanım suyu deniz suyundan elde ediyor. Projede ayrıca kullanım suyunun tasarrufu için sensörlü lavabo bataryaları ve sensörlü rezervuar sistemleri kullanılıyor; yağmur suyu toplanarak kullanım suyuna ilave ediliyor.

Çevreye Duyarlı Kuveyt Türk Bankacılık Üssü: Kuveyt Türk Bankacılık Üssü 81 metrekareden fazla alana sahip olan ve "yeşil bina" konsepti kapsamında çevreye ve çevresel değerlere duyarlı olarak inşa ediliyor.

İnsan Sağlığına Duyarlı Proje: Nurol Tower: Nurol Tower’ın, benzer binalara oranla yüzde 40 oranında enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor. Nurol Tower çevreye duyarlı yapısı ile Yeşil Bina Sertifikası LEED Gold’a aday gösteriliyor. Su geri kazanım sistemleri ile su tüketiminde maksimum verimlilik sağlanması hedefleniyor. Projenin inşaatında sadece insan sağlığına duyarlı malzemeler kullanılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun