Çevreci Teknolojiler 07 ARALIK 2015 / 10:15

BlaBlaCar üyeleri yolculuklarını paylaşarak enerji tasarrufu sağlıyor

Son 1 yılda, BlaBlaCar’la paylaşılan yolculuklar sayesinde tüm dünyada 500.000 ton eş değer petrol tasarrufu yapıldı ve 1 milyon ton karbon salınımı önlendi

30 Kasım-11 Aralık tarihlerinde, tüm dünyadan devlet temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen COP21 İklim Değişikliği Konferansı’nda, küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutma hedefiyle yeni bir uluslararası anlaşmaya varılması amaçlanıyor. Bu önemli konferans devam ederken, BlaBlaCar  kaynakların verimli kullanılması ve sera gazı salınımının azaltılması için gösterilen global çabaya katkı sağlıyor.

BlaBlaCar, dünya çapında en atıl durumdaki kaynaklardan biri olan araçlardaki boş koltukları verimli hale getiriyor. Avrupa’da arabalardaki ortalama kişi sayısı 1.7 iken bu sayı BlaBlaCar üyelerinin araçlarında ise 2.8’e yükseliyor. Yapılan bir çalışmaya göre, arabalar zamanın yüzde 96’sında park halinde iken, kullanım zamanlarının yüzde 0.5’ini sıkışık trafikte, yüzde 0.8’ini ise park yeri ararken harcıyor. Arabalar zamanın sadece yüzde 2.6’sında seyir halinde ve bu kullanımın yüzde 75’inde sürücüler arabalarında yalnız yolculuk yapmakta. BlaBlaCar, aynı yöne giden sürücü ve yolcuları bir araya getirerek, şehirler arası yolculuklarda, sürücü ve yolcuların yol masraflarını paylaşmalarını sağlıyor. Böylece, halihazırda yollarda olan arabaların verimli kullanılmasına olanak tanıyarak, tüm dünyada milyonlarca kişiye ek altyapı maliyeti ve çevresel etki yaratmadan yolculuk yapma imkanı sunuyor.

1 yılda 500 bin ton eş değer petrol tasarrufu

BlaBlaCar üyeleri yolculuklarını paylaşarak enerji tasarrufu sağlıyor ve karbon salınımını azaltıyorlar. Sadece geçtiğimiz 1 yılda, BlaBlaCar’la paylaşılan yolculuklar sayesinde tüm dünyada 500.000 ton eş değer petrol tasarrufu yapıldı. Bu miktar, Los Angeles’ı bir yıl aydınlatmaya yetecek kadar enerji anlamına geliyor. Yine aynı dönemde, 1 milyon ton, yani Paris’ten New York’a bir uçağın 400.000 kez gidiş-dönüşte yol açacağı kadar karbon salınımı önlendi. Geçtiğimiz 12 ay boyunca, BlaBlaCar Türkiye’de paylaşılan yolculuklar sayesinde elde edilen yakıt tasarrufuyla ise dünya çevresinde 4000 kez turlamak mümkün.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun