Çevreci Teknolojiler 07 EKİM 2015 / 08:43

Apple'ın Uzay Mekiği Kampüsü'nden yeni görüntüler

Geçen yılın Ekim ayından beri Apple’ın kampüs inşaatı ile ilgili güncel video yüklemeleri yapan drone pilotu Duncan Sinfield’in pazartesi günü yayınladığı son video, Kaliforniya merkezli Cupertino kampüsü inşaatının hızla ilerlediğini ortaya koyuyor.Halka şeklinde tasarlanmış binanın, yeraltı otoparkının yer aldığı iskelet çoktan tamamlanmış görünüyor. Şimdi sıra binanın katlarının çıkılmasında. Kampüs 175 dönümlük bir arazi üzerinde birçok binadan oluşuyor. Büyük uzay gemisini andıran binanın, 2.8 milyon metrekare alan ile 12.000 den fazla çalışana ev sahipliği yapması planlanıyor. Ayrıca 120 bin metrekarelik konferans salonunda, 1000 kişilik koltuk kapasitesi olacak. 300.000 metrekarelik alan ise araştırma ve geliştirme tesisleri için ayrılacak.Apple aynı zamanda bütün binalarında “sıfır enerji” hedefi doğrultusunda, bir yılda tüketeceği kadar yenilenebilir enerji üretmeyi planlıyor. Bu nedenle yeni kampüste 700.000 metrekarelik alanda güneş panelleri yer alacak.

Apple'dan ikinci büyük kampüs projesi

Şirket söylentilerine göre, 2017 yılında tamamlanması planlanan Cupertino kampüsünün inşaatı daha bitmeden, Apple Kalirforniya’da yeni bir kampüs için kira anlaşması imzaladı. Cuma günü Silikon Vadisi Business gazetesinde yayınlanan rapora göre; Apple, Sunnyvalle’de yer alan 777.100 metrekarelik alanı kiraladıklarını kabul etti. Burada yer alacak kampüsün üç binadan oluşacağını ve aynı Cupertino gibi fütüristik bir tasarıma sahip olacağını belirttiler.Yeni kampüsün altı katlı, kıvrımlı bir şekle sahip olacağı, merkezinde kapalı bir bahçesinin yer alacağı ve her üç binayı bağlayan çatı bahçeleri de bulunacağı belirtiliyor. Ayrıca yeni kampüs arıtılmış su kullanım sistemi, güneş enerji sitemi gibi sürdürülebilir enerji ile ilgili gelişmiş özellikler içerecek. Apple’ın akıllı teknolojilerle donatacağı yeni kampüste 3 binden fazla kişiyi istihdam edebileceği belirtiliyor ama inşaatın ne zaman başlayacağı konusunda hala net bir bilgi yok.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun