Çevreci Teknolojiler 29 OCAK 2016 / 12:57

Amazon yenilenebilir enerji hedefine yaklaşıyor

Küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden olan fosil yakıtların kullanımını önleme ve enerjinin verimli kullanımı açısından, dünya devi şirketler bir bir değişim sürecine giriyor.

Amazon Web Services (AWS), yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya devam ediyor. ABD Indiana’da bulunan Amazon Fowler Ridge Rüzgar Çiftliği, şirketin dört yenilenebilir enerji projesi arasında tam işleyişe geçen ilki olarak elektrik üretmeye devam ediyor. Amazon Web Services’in bu yatırımı şirketi 2016’nin sonunda varmak istediği “küresel altyapı için yüzde 40 yenilenebilir enerji hedefine” daha da yaklaştırıyor. AWS’nin uzun soluktaki hedefi ise “yüzde 100 yenilenebilir enerji”.
 
1 Ocak 2016’da, ilk işlem gününde Amazon Fowler Ridge Rüzgar Çiftliği 1.1 milyon kilowatt-saat yenilenebilir elektrik ürettiği belirtiliyor. Bu rakamın Amerika’daki 100’den fazla evi 1 yıl boyunca aydınlatmayı karşılayabiliyor. Projenin her yıl yaklaşık olarak 46.000 evin harcadığı enerjiye denk yenilenebilir elektrik üretmesi bekleniyor. Bu rüzgar çiftliğiyle, AWS Kuzey Virginia’nın Doğu bölgesine ve Ohio’a güç sağlayan şebekede üretilen yenilenebilir enerji miktarını arttırabilecek. Zaman içerisinde şebekede kullanılan kömür ve diğer fosil yakıtların miktarını azaltarak iletilen rüzgar ve güneş enerjisini de arttırmaya devam edecek.
 
AWS, Fowler Ridge projesi başladığından beri, inşaasına önümüzdeki aylarda başlanacak ve 2016 sonu veya 2017 başında yenilenebilir enerji yaymaya başlayacak olan üç diğer güneş ve rüzgar santrali projesini de duyurmuştu. AWS, bu konuda gelecekte başka heyecan verici açıklamalar da yapmayı planlıyor.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun