Çevreci Teknolojiler 19 EYLÜL 2013 / 22:12

Afyon'da güneşten elektrik elde edilecek

Afyon güneşten yılda  130.000 kwh elektrik üretecek.Artan insan nüfusu ve teknolojik gelişimle birlikte gelen enerji ihtiyacı, var olan enerji kaynaklarının çok hızla tükenmesine yok açıyor. Hem enerji kaynaklarının yakın bir gelecekte tükenecek olması hem de başta küresel ısınma etkileri olmak üzere çevreye verdikleri ciddi hasarlar nedeniyle yenilenebilir enerji kaynakları alternatifleri aranıyor.Güneş ışığı enerjisi potansiyeliyse,  coğrafi konumu itibariyle, güneşlenme alanı ve süresi yüksek olan Türkiye için değerlendirilmesi gereken bir kaynak.

Tunçmatik’ in yan kuruluşu olan Powergie’nin, Afyon’da bulunan Hoca Elektrik’e, 800 m2’lik bir çatı üzerine 125.000 €’luk bir yatırımla kurduğu Güneş Enerji Santralinin, yılda 130.000 kWh enerji üretimi yapması hedefleniyor. Afyon’da çevreciliğiyle bilinen Hoca Elektrik, CO2 salınımını azaltan sistemle yılda 70 ton CO2 salınımını önleyecek. Büyük yatırımın 7 yıl içinde maliyetini çıkaracağı tahmin ediliyor.

Hoca Elektrik Genel Müdürü Hakan Sömer, santralle ilgili uluslar arası ortaklıklarının devam edeceğini söyledi. 5 yıllık araştırma sürecinde 2 kere Çin'de incelemeler yapılmış. Nisan ayında Almanya'da fuarlarda inceleme buldukları ürünleri ve uygulamalar çerçevesinde tesisi kurmaya karar verdiklerini söylüyor. Alman üretimi invertörler ve yüksek performanslı endüstriyel güneş panelleri, yüksek sıcaklığa dayanıklı ve hava şartlarından etkilenmeyen ürünler kullanıldı.

 
ETİKETLER : güneş enerjisi powergie
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun