Çevreci Teknolojiler 08 NİSAN 2013 / 13:10

54 bin ağaç kesilmekten kurtuldu

Türk Telekom ve TTNET için Kod-A tarafından gerçekleştirilen Dijital Arşivleme Sistemi 1 yaşını doldurdu, 54 bin ağaç için umut ışığı göründü. Proje kapsamında arşivlemenin dijital ortama taşınmasıyla kağıt kullanımı en aza indirilecek ve 4 yıllık proje tamamlandığında elde edilecek karbondioksit kazanımı sayesinde 54 bin ağaç kesilmekten kurtarılacak.

Projenin ilk aşamasında geri dönüşüme kazandırılan atık kağıtlardan sağlanan kaynak ile İzmir Menderes’te 3 bin ağaçlık orman oluşturuldu.

Dijital Arşivleme Sistemi sayesinde mevcut dokümanlar sayısal ortama taşınıyor ve sonraki iş süreçleri de sayısal ortamda yürütülerek, ilgili dokümanların güvenle saklanması hedefleniyor. Proje kapsamında evrakların sayısallaştırılması ve fiziksel arşivin yönetilmesi hizmetleri Kod-A tarafından gerçekleştiriliyor.

Geri dönüşen kağıtları katlayıp orman yaptılar

4 yılda tamamlanması planlanan DAS projesiyle kağıt kullanımının en aza indirilmesi sayesinde sağlanacak karbondioksit kazanımı, proje tamamlandığında 54 bin ağacı kesilmekten kurtaracak.

Projede ayrıca başlangıcından bu yana atıl konuma düşen kağıtlar da geri dönüşüme kazandırıldı. Geri dönüşümden elde edilen ilk kaynakla İzmir Menderes’te 3 bin ağaçlık çam ormanı oluşturarak doğaya çifte katkı sağladı.

3 bin çam ağacıyla oluşturulan hatıra ormanının proje tamamlandığında sağlayacağı toplam karbondioksit kazanımı ise 21,04 tona ulaşacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun