Çevreci Teknolojiler 08 NİSAN 2013 / 13:10

54 bin ağaç kesilmekten kurtuldu

Türk Telekom ve TTNET için Kod-A tarafından gerçekleştirilen Dijital Arşivleme Sistemi 1 yaşını doldurdu, 54 bin ağaç için umut ışığı göründü. Proje kapsamında arşivlemenin dijital ortama taşınmasıyla kağıt kullanımı en aza indirilecek ve 4 yıllık proje tamamlandığında elde edilecek karbondioksit kazanımı sayesinde 54 bin ağaç kesilmekten kurtarılacak.

Projenin ilk aşamasında geri dönüşüme kazandırılan atık kağıtlardan sağlanan kaynak ile İzmir Menderes’te 3 bin ağaçlık orman oluşturuldu.

Dijital Arşivleme Sistemi sayesinde mevcut dokümanlar sayısal ortama taşınıyor ve sonraki iş süreçleri de sayısal ortamda yürütülerek, ilgili dokümanların güvenle saklanması hedefleniyor. Proje kapsamında evrakların sayısallaştırılması ve fiziksel arşivin yönetilmesi hizmetleri Kod-A tarafından gerçekleştiriliyor.

Geri dönüşen kağıtları katlayıp orman yaptılar

4 yılda tamamlanması planlanan DAS projesiyle kağıt kullanımının en aza indirilmesi sayesinde sağlanacak karbondioksit kazanımı, proje tamamlandığında 54 bin ağacı kesilmekten kurtaracak.

Projede ayrıca başlangıcından bu yana atıl konuma düşen kağıtlar da geri dönüşüme kazandırıldı. Geri dönüşümden elde edilen ilk kaynakla İzmir Menderes’te 3 bin ağaçlık çam ormanı oluşturarak doğaya çifte katkı sağladı.

3 bin çam ağacıyla oluşturulan hatıra ormanının proje tamamlandığında sağlayacağı toplam karbondioksit kazanımı ise 21,04 tona ulaşacak.