Bilişim 04 ŞUBAT 2015 / 14:35

ZyXel büyümeye devam ediyor

ZyXel Türkiye, 2014 yılında toplamda 900 bin civarı ürün satarak pazarın lideri konumuna geldi. Yüzde 50’yi aşan bir büyümeyi gerçekleştiren ZyXel, 2015 yılında da bireysel ve kurumsal kullanıcılara yeni çözümler sunarak gelişimini sürdürmeyi hedefliyor.VDSL2, fiber internet modem ve router satışlarında geçtiğimiz yılı zirvede kapatan ZyXel, önümüzdeki yıl için de hedeflerini aynı düzeyde tutmak amacında. Bilişim sektörünün hayli zor bir yıl geçirdiği düşünüldüğünde ZyXel’in söz konusu pazarda liderliği üstlenmesi, firma adına önemli bir husus olarak niteleniyor.

“İnternete bağlı cihazlar arttıkça VDSL dönüşümü ihtiyacı zorunlu hale geldi”

İnternete bağlı cihazların sayısı artmaya devam ettikçe, kesintisiz bağlantı kalitesi ve bağlantı hızına olan ihtiyacın da arttığını belirten ZyXel Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan; söz konusu ihtiyacın ancak VDSL dönüşüm ile karşılanabileceğini söyledi. İnternet servis sağlayıcıların ve Telekom operatörlerin bu ihtiyacı karşılamak amacıyla yeni yatırımlar yaptığını kaydeden Tarhan, bu alanda en başarılı ve zengin çözümlerin ZyXel tarafından sunulduğunun altını çizdi.

“Müşteri memnuniyetini de her zaman ön planda tutuyoruz”

Sadece kutu değil, iletişim teknolojileri satmak suretiyle danışmanlık şirketi özelliğini gösterdiklerini söyleyen Tarhan, şu anda abone olmayan eski müşterilere dahi 7/24 destek hattı ile yardımcı olunduğunu belirtti.
Geçtiğimiz sene ev kullanıcıları ve ISPlerin(İnternet Servis Sağlayıcı) yeni nesil VDSL2 ve fiber ev internet bağlantı çözümlerinde ZyXel’i tercih ettiğini, söz konusu teknolojilerin ise müşterilerin memnuniyeti çerçevesinde kullanıldığını ifade eden Tarhan, önümüzdeki dönemde sahip oldukları sıfatı korumayı amaçladıklarını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti. “VDSL dönüşümü Türkiye’de ADSL lisanslarının verilmeye başlanmasından bu yana yapılan en büyük devrimdir. Bu dönüşüm ile son kullanıcılar, kurumlar çok daha yüksek hızlara kavuşurken, servis sağlayıcılar da artan bant genişliği ile müşterilere ses, TV, oyun ve bulut depolama servislerinden oluşan farklı hizmet paketlerini sunup, katma değer yaratma şansı elde ediyorlar. Bu dönüşüm her iki taraf için de kazançlı hale geliyor. Ürünlerimiz çok ucuz değil; fakat “toplam ürün” adı altındaki toptan hizmet hususunda bakıldığında ise öndeyiz ve hesaplı olarak betimlenebiliriz. ZyXel olarak bu alanda en başarılı çözümleri sağlamaktan ve dönüşüme liderlik etmekten dolayı gururluyuz.”

“İşletmelerin ilk tercihi olduk”
Geçtiğimiz yıl kurumsal bazlı çözümlere daha fazla odaklanan ZyXel’in bu alanda yüzde 46 büyüme gerçekleştirdiği belirtiliyor. Kurumların yeni nesil ağ altyapılarında çözüme daha fazla ihtiyacı bulunduğunu söyleyen Tarhan, “Kurumlar artan ağ trafiklerini dengelemek, maliyet, kalite odaklı ve gelecek teknolojiler ile uyumlu altyapılar kurmak zorundalar. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı iş dünyasında şirketlerin yeniliklerden geri kalma veya iş süreçlerini aksatabilecek altyapı eksikleri ile çalışmaya devam edecek şansı kalmadı. IT yöneticileri bu sebeple çok daha hızlı ve güvenilir çözümler kapsamında ağ teknolojilerine yatırım yapmak zorundalar” dedi.

Daha güvenli ağ ihtiyacı

2014 yılında dünyada ve Türkiye’de dijital saldırıların en çok gündeme geldiği yıl olduğunu ifade eden Tarhan, şirketlerin bu bağlamda daha güvenilir bir altyapı stratejisi ile hareket ettiklerini belirtti. Yeni çözümler ile bu alanda da büyümeye odaklanıldığını kaydeden Tarhan, “ZyXel One Network” çözümü ile ağ yöneticilerin uzaktan kontrol edilebilen bir sistemin getirisi olarak, 2015 yılında da daha güvenli ağ sorun ihtiyacını gidereceklerinin altını çizdi.“Kablosuz iletişim çözümüne 2015 yılında da değinmeye devam edeceğiz”

ZyXel Kıdemli Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Şamil Doğan, kablosuz ağ isteğinin, gerek fazla kablo beraberindeki kullanım zorluğu gerekse de hız açısından bir ihtiyaca dönüştüğünü, ZyXel olarak geçtiğimiz olduğu gibi 2015 yılında da bu çözüm doğrultusunda çalışacaklarını belirtti. 2007 yılında 54 Mbps hızdan 8 yıl içerisinde 7-10 Gbps hızlara yönelindiğinin altını çizen Doğan, bu bağlamda 802.11 ac teknolojilerine geçişin söz konusu olduğunu söyledi. 802.11 ax çözümünün ise geleceğin teknolojisi olarak betimlendiği bir ortamda, IP tabanlı yüksek çözünürlüklere de bir eğilimin olduğunu sözlerine ekledi.

Data analizi

Günümüzde halihazırda 802.11n teknolojisinin kullanımda olduğu, 2018 yılında kadar da söz konusu çözümün kullanımının süreceğini ifade edildi. Doğan konuşması sırasında söz alan Genel Müdür Tarhan, 90lı yıllarda “ADSL” ile “DSL” teknolojisinin yaygınlaştığını dile getiren Doğan’a ilave olarak, zamanla gelişen ihtiyaçlarla beraber artık “süper hız” olarak betimlenen “G.fast” in geleceğin teknolojisi olarak nitelenebileceğini belirtti. Söz konusu proje kapsamında fiber modemin evlere kadar gireceğini öne süren Tarhan, gelecekte herkesin 1 Gbpslik çözümden yararlanacağını söyledi.

“Geleceğe dair çeşitli planlara sahibimiz”

ZyXel Kurumsal Çözümler ve İş Geliştirme Müdürü Ömer Faruk Erünsal, gelecek 3 yıl içerisinde, “G.fast” ile Gigabit’e geçiş, akıllı telefon, tabletler eşliğinden mobilite faktörü, her şeyin IPleşmesi bağlamında ise bulut bilişim çözümlerine değinileceğini söyledi. Kullanımda olan ağ anahtarları, ağ güvenlik-kablosuz ağ çözümleri eğilimleri konularında çalışmalarını devam edeceklerini sözlerine ekledi. Erünsal’ın “Smart Switch” hakındaki konuşması sırasında söz alan Genel Müdür Tarhan, geçmişte neredeyse sektördeki tüm kurumsal firmaların “Switch” teknolojisi ile tek bir ağdan her çalışanı internete bağlamaya çalıştığını, bunun da büyük problemlere ve iş aksamalarına meydan verdiğinin altını çizdi. Artık kullanılmaya başlanan “Smart Switch” leri ise bir zorunluluk olarak niteleyen Tarhan, lokal yönetimlerde bu teknolojinin iş süreçlerini kolaylaştırma adına görev gördüğünü dile getirdi.
ETİKETLER : zyxel
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun