Bilişim 26 TEMMUZ 2012 / 13:15

Zynga uçurumdan aşağı yuvarlandı, Facebook'u peşinden sürüklüyor

Son haberlerle Zynga hisseleri yüzde 40 değer kaybetti

Zynga ve Facebook'un her iki tarafa fayda sağlayan simbiyotik birlikteliği, Facebook'un son zamanlarda gündeme getirdiği değişimlerle büyük yara aldı. Zynga hisseleri birkaç saat içinde yüzde 40 değer kaybetti, Facebook'taki kayıp ise yüzde 8Adı neredeyse Facebook ile birlikte anılan dünyanın en büyük sosyal oyun şirketi Zynga'nın, Çarşamba günü açıkladığı finansal sonuçlarda beklentileri karşılayamamasının ardından şirketin hisse senedi fiyatları serbest düşüşe geçti. İkinci çeyrekte 332 milyon dolarla beklentilerin altında gelir açıklayan şirketin hisse başına getirisi yalnızca 1 sent oldu.

Zynga CEO'su Mark Pincus, bunun en büyük sebebini Facebook'un web arayüzünde yaptığı değişikliklerle ve yeni App Center platformuyla mevcut oyunlara ulaşmayı zorlaştırması olarak işaret ediyor. Bununla birlikte App Center'in yeni oyunları ön plana çıkaran doğası, Zynga'nın yeni ürünlerinin beklenenden hızlı büyümesine neden oluyor.

Yine de yatırımcıların finansal sonuçlara verdiği tepkinin ölçeği oldukça dikkat çekici. Haberlerin paylaşılmasının ardından sadece birkaç saat içinde Zynga hisseleri yüzde 40 değer kaybına uğradı.

Öte yandan bir dönem siyam ikizi gibi birbirine yakın olan Zynga ve Facebook'un son zamanlardaki ayrılma sevdası da dikkat çekici. Zynga mobil platformlar üzerine yoğunlaşan bir strateji izlerken, Facebook da diğer geliştiricileri ön plana çıkaracak bir yaklaşım izliyor.

Haberlerin ardından hisselerinin değeri düşen tek şirket Zynga değil. Facebook da bu haberin ardından yüzde 8 değer kaybetti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun