Bilişim 26 MART 2012 / 15:06

ZTE İran’da geri adım attı

ZTE İran'a ajanlık için yardım ediyormuş

İran’daki telefon ve internet iletişiminin tamamen takip edilmesini sağlayan altyapı kurmak için 130 milyon dolara anlaşan ZTE, durumun ortaya çıkmasının ardından ülkedeki operasyonlarını kısıtlamaya gideceğini duyurdu.Dünya çapında hemen her ülke hükümeti, vatandaşlarının ne yaptığını iletişim kaynaklarından öğrenmeye çalışıyor. Hükümetlerin dinleme ve görüntüleme konusundaki girişimleri ülkemizde dahil olmak üzere birçok ülkede sıkça gündeme geliyor.

Çin’in en büyük ikinci telekomünikasyon ekipman sağlayıcısı ZTE’nin İran’ın en büyük telekom şirketine telefon ve internet iletişimini gözetlemesini sağlayacak bir sistem satması gündeme bomba gibi düştü.

Yaklaşık 130 milyon dolarlık anlaşmanın ortaya çıkmasının ardından ZTE yetkilisi David Shu, İran’daki işlerini küçülteceklerini açıkladı. Ancak işlerin ne ölçüde daraltılacağı konusunda bilgi verilmedi.

Ortaya çıkan haberlerde İran’da Amerikan ürünlerinin satılması yasak olmasına rağmen, ZTE’nin birçok Amerikan donanım ve yazılımını İran’a götüreceği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Cuma günü, Avrupa Birliği hükümetleri İran’a satış yapılmasının yasaklanması konusunda anlaşmaya varmıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun