Bilişim 09 EYLÜL 2011 / 09:53

Zor durumdaki şirkete Hitachi destek çıktı

Hitachi, mali açıdan sıkıntıda olan Kaliforniya merkezli ağ depolama şirketi BlueArc’ı satın aldı. Orijinal teçhizat üretimi konusunda 5 yıllık ortaklığın ardından tamamen nakit ödenerek yapılan bu satın alma, yenin diğer para birimleri karşısındaki güçlü yapısının avantajını kullanmak isteyen Hitachi’nin en yeni hamlesi oldu.

Hitachi bu satın almanın maliyetini açıklamadı, ama Japonya’da yayınlanan Asahi gazetesine göre satın alma bedeli 500-600 milyon dolar civarında. Geçtiğimiz ay dolar karşısında rekor seviyeleri test eden ve 75,94 yeni gören Japon para birimi, geçtiğimiz yıl 85 yen seviyelerindeydi. Yenin değerindeki bu değişim, Japon firmalar için de denizaşırı satın alma ve birleşmeleri daha ucuz hale getiriyor.

Hitachi yönetimine göre, BlueArc’ı alarak şirket, daha iyi entegre edilmiş teknolojiler, daha kapsamlı özellikler ve zenginleştirilmiş küresel deneyimle müşterilerine hizmet sunma imkanına kavuşacak.

2003 yılından beri zarar ettiği ve bu trendin devam etmesini beklediği gerekçesiyle BlueArc, 100 milyon dolara yakın gelir elde edebilmek için bir halka arz yapmak konusunda Haziran ayında ABD düzenleyici kuruluşları ile anlaşmıştı.