Bilişim 30 EYLÜL 2011 / 12:01

Yoksa Facebook bizi gittiğimiz her yerde takip mi ediyor?

Sizi takip ediyorussss kıymetlimissss!

Facebook, İrlanda’da kullanıcı bilgilerinin gizliliğine odaklı bir soruşturmadan geçiyor. Financial Times'ın haberine göre gerekçe, kişisel bilgilerin izinsiz olarak toplandığı ve kullanıldığı şüphesi. Gazetenin haberine göre İrlanda veri koruma yetkilileri, Facebook’un ABD ve Kanada dışındaki çalışmaları ile ilgili olarak gizlilik denetlemesi yapacak. Bunun sebebi ise Avrupalı ve ABD’li gizlilik taraftarı grupların İrlanda veri koruma yetkililerine ve ABD Federal Ticaret Komisyonu’na yaptıkları şikayetler.

Facebook’un Avrupa merkezi Dublin’de yer alıyor. ABD ve Kanada dışında operasyonları yüklenen bu merkez, İrlanda ve Avrupa veri koruma yasalarına bağlı olarak hareket ediyor.

Söz konusu gruplar, Facebook’un kullanıcıların seçeneklerini takip etmek için çerezlere ek olarak, okuma, dinleme ve etkinlik takibi gibi hamlelerinin de olduğunu iddia ediyorlar.

İrlanda veri koruma yetkilisi Gary Davis, gelecek ay Facebook’un ABD ve Kanada dışındaki aktivitelerinin detaylı bir denetimini yapacaklarını belirterek, “Bu denetim, şikayetlerin ne oranda gerçekçi olduğunu inceleyecek. Ama daha da kapsamlı olacak ve Facebook’un İrlanda veri koruma kanunu ile ne kadar uyumlu olduğunu ele alacak” dedi.

Bu arada, konuyla ilgili olarak Facebook şimdilik yorum yapmamayı tercih etti.