Bilişim 09 TEMMUZ 2014 / 10:05

Yeni Zelanda’da XP krizi

Yeni Zelanda’da resmi kurumların bilgisayarlarının Microsoft tarafından artık desteklenmeyen Windows XP üzerinde çalışmaya devam etmesi tartışmalara yol açıyor.Microsoft’un 8 Nisan’da Windows XP’den desteğini çekmesi üzerine resmi kurumlarda yaşanan sıkıntılar Yeni Zelanda’da politik bir krize yol açtı. Yeni Zelanda muhalefet sözcüsü, hükümetin Windows XP'yi bırakma sürecinin kötü yönetilmesinin ve yaşanan gecikmelerin ciddi maliyetlere yol açtığını ifade ederek, İçişleri Bakanı Peter Dunne’ı vergisini ödeyen vatandaşların paralarını boşa harcamakla suçluyor. 40bine yakın kamu kurumunun, Microsoft’un resmi desteğini 8 Nisan’da çektiğini bildirdiği Windows XP üzerinde çalışmaya devam etmesini eleştiren muhalefet; ağırlıklı olarak yargı, savunma, sanayii bakanlığı ve cezaevi gibi kurumlarda halihazırda XP kullanıldığını bildiriyor. Bu bilgisayarların 4/1’inin polis kurumlarında kullanıldığına değinen Curran, “Vergi mükelleflerinin milyonlarca doları desteklenmeyen, yüksek güvenlik riskleri barındıran ve güvenlik açısından kritik önem taşıyan kurumları korumayan bilgisayar sistemlerini desteklemek için kullanılıyor. Halihazırda 1milyon Yeni Zelanda Doları’ndan fazla para XP üzerinde çalışan DHB (District Health Board ) bilgisayarlarını desteklemek için harcandı. Sağlık alanında kullanmaya devam edilen 20 bin bilgisayar için de daha ne kadar destek alacağımızı bilmeksizin ödeme yapıyoruz. Üstelik XP desteğinin sona ermesi hayati önem taşıyan yazılımların da kullanılamamasına neden oldu. XP’ye geçişi yönetememek milyonlarca dolara mal oluyor” dedi. Tüm bunların yanısıra birkaç gün önce Oracle’ın XP üzerinden Java desteğini çektiğini duyurması Yeni Zelanda’yı bilişim alanında yeni sorunların beklediğini gösteriyor.

Konuyla ilgili olarak Yeni Zelanda İçişleri Bakanı Dunne “Kurumların bir çoğu 8 Nisan’a kadar XP’den taşındı. Kalanların da Temmuz ayı sonuna kadar taşınmasını planlıyoruz. 160 dan fazla kurumun XP’den ayrılması karmaşık bir işlem olup, tek bir çözüme uygun değildir” dedi. Dünya üzerindeki masaüstü bilgisayarların yüzde 25’inin hala Windows XP ile çalışmasını örnek göstererek XP’nin yenilenmesine her hafta devam ettiklerini açıklayan Dune danışmanlık almış kurumların hizmet kaybı yaşamadığını belirterek sistem dışı hareketlerin her kurumun sorumluluğunda olduğunu ifade etti.

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun