Bilişim 23 OCAK 2012 / 16:00

Yeni Türk Ticaret Kanunu'na hazır mısınız?

20 Ocak 2011 tarihinde kabul edilen ve 01 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile Türkiye ekonomisinde yeni bir dönem başlıyor. [Advertorial]Bu kanun daha çok Uluslararası Muhasebe Standartlarının Türkiye'de devreye alınmasını ve şirketlerin bu kurallara göre defter tutmasını öngörüyor. Şirketler Mali Müşavirlerinin de yorumları ile muhasebe kayıtlarında özellikle stok, amortisman, kıdem tazminatlarında yeniden değerleme ve ertelenmiş vergi uygulamaları aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Mali müşavirleriniz ile yapacağınız yorumlardan sonra 31.12.2012 sonu bilançolarınızda UFRS düzeltmelerini yaparak 1.1.2013’de bu düzeltilmiş kayıtlar üzerinden Yeni Ticaret Kanunu ile gelen hükümlere göre muhasebe kayıtlarını oluşturmaya başlanacak.

Şu anda Türkiye'de hakim olan çoğu muhasebe ve ERP yazılımı uluslararası standartları destekleme konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Yeni kanun envanter ve muhasebe kayıtlarının ayrı ayrı kaydedilmesini yasaklıyor. Bu konunla birlikte artık stok ve muhasebe hareketleri birlikte yapılacak. UFRS raporlaması için dışarıda Excel ile hesap yapıp beyanda bulunmak da mümkün olmayacak. Raporlanan verilerin muhasebe sisteminde kayıt olarak görülmesi istenmekte. Bu da kullanılan muhasebe yazılımlarının Microsoft Dynamics NAV gibi kuvvetli ve güvenilir bir altyapıya sahip olmasını gerektiriyor.

Uluslararası standartlara uygun bir yazılım

1983'ten beri dünyada 98,000'i aşkın firmanın kullandığı, Türkiye'de ise 400'den fazla firma tarafından kullanılan Microsoft Dynamics NAV (Navision) ilk kullanıldığı günden itibaren Yeni Ticaret Kanunu'nun getirdiği Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na uygun bir yazılım imkanı sunuyor. Yeni Ticaret Kanunu ile gelen kurallara tam olarak uyum sağlamanız ve mali müşavirinizin getirdiği yorumlara uygun işlem yapabilmenizi destekleyen altyapısı ile kurumlara yardımcı oluyor.

24 Ocak 2012’de Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleştirilecek seminere katılarak UFRS uyumlu Microsoft Dynamics NAV'ı yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca bu dönüşüm için mevcut yazılımlarından destek alamayacak firmaların, 5 kullanıcıya kadar 3000 dolar ve yıllık bakım maliyeti ile lisans sahibi olabilecekleri kampanya detayları da paylaşılacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun