Bilişim 06 HAZİRAN 2012 / 10:27

Yeni TTK’ya geri sayımda tüm detaylar

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) hayata girmesine geri sayımda İstanbul Ticaret Odası (İTO), İnterpromedya ile önemli bir etkinliğe imza atarak, yeni TTK ve bilişim kanadındaki yansımalarını ele aldı. 5 Haziran Salı günü İTO Meclis Salonu’nda düzenlenen ‘Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Bilişim Uygulamaları’ semineri kamu ve özel denetim şirketlerinden yetkili isimleri, akademisyenleri de bir araya getirdi. Seminerin açılış konuşmasını İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Demir yaptı. Bilişim teknolojilerinin hızlı gelişimi ve şirketlerin, ülkenin kalkınmasında üstlendiği önemli role işaret eden Demir, mevzuatın da bu gelişime ayak uydurmasının önemine dikkat çekti. Demir’in ardından söz alan İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir de bilişimin dikey bir sektör olarak Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak lokomotif bir sektör haline geldiğini belirterek başladığı konuşmasında, yeni TTK ışığında doğru BT yatırımlarını yapmanın önemine dikkat çekti, bunun için de doğru iş ortakları ile çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Açılış konuşmasında söz alan son isim BTK 1. Hukuk Müşaviri Atilla Öztürk oldu. Tüm dünyada herşeyin elektronik ortama taşındığını belirten Öztürk, “Bu yapıda dünyanın iki problemi var: Hukuk uygulamalarının bilişimin gerisinde kalması ve güvenlik, ispat problemleri. Yeni TTK ise e-imza, kayıtlı e-posta gibi uygulamalarla iş yapmayı kolay hale getiriyor ve biz de bu işlemleri sunacak şirketleri yetkilendirip denetliyoruz” dedi. Öztürk konuşmasında yeni TTK ile ticaret hayatında yerini alacak yeni uygulamalar, bunların kapsamı ve sağlayacağı faydalarla ilgili detayları katılımcılarla paylaştı ve 1 Temmuz itibariyle kayıtlı e-posta sisteminin hayata geçeceğini söyledi.

Seminerde ‘E-Fatura ve E-Defter’ başlıklı sunumu T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Daire Başkanı Uğur Doğan, Gelir İdaresi Müdürü Yalçın Tercan ve Gelir Uzmanı Veli Doğanay yaptı. E-defter ve e-fatura konusunda yapılan çalışmaları ve bunların sağlayacağı faydaları detaylarıyla anlatan Doğanay, “Tüm dünyada kayıtlar elektronik ortamda tutuluyor ve bizim de buna geçmemiz bir zorunluluktu” dedi.Uğur Doğan da e-defter üretim sürecini anlatarak, konunun bulut bilişimle bağlantılı yönünü şu sözlerle açıkladı: “E-defter yurtdışında tutulamıyor. Bulutun da Türkiye sınırları içinde olmasını öngörüyoruz. Avrupa Birliği’nde (AB) bazı ülkeler de bu konuyu tartışıyor, bilgi güvenliğini sorguluyor. Şu anki düzenlemeler ile bulutta tutulma şansı yok e-defterin. Denetim de uyum denetimi, bağımsız denetim, vergi denetimi, uzaktan denetim ve ortak denetim oyarak yeni TTK’da 5’e ayrılıyor.”

Gelir İdaresi’nin yetkili isimleri, sunumlarının ardından konukların sorularını da yanıtladı. Bulut bilişim ile ilgili bir soruya, bulutun gelişen bir trend olduğu yanıtını veren yetkililer, “Kamu olarak endişemiz güvenlik ve süreklilik. Bunlar yurtiçinde aşılırsa neden olmasın? Ama bunun için zaman gerek. Yurtiçinde bir şirketin bulutta bilgi saklamasına izin vermiyoruz. Ama Sağlık Bakanlığı gibi bazı bakanlıklar verilerini bulutta tutmaya başladı. Bunun örnekleri arttıkça, kamuda gelişim artacaktır” dedi. Gelir İdaresi yetkilileri, yine bir soru üzerine, tüzel kişiler arasında kullanılan e-faturayı B2C gibi bireylerin de yer aldığı yapıya kaydırmak istediklerini söyledi.

Seminerin son sunumunu Ernst&Young BT Risk ve Güvence Hizmetleri Kıdemli Müdürü Nilhan Fidan yaptı. Fidan yeni TTK’nın bilgi teknolojileri ile ilgili gündeme getirdiği başlıkları ele alarak, kurumsal yönetim, BT yol haritası, yapılması gerekenler, elektronik işlemler, kayıtlı e-posta ve e- imza gibi başlıklarda bilgiler paylaştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun