Bilişim 24 KASIM 2014 / 15:15

Yeni risk yatırımları sayesinde işe alımlar da artıyor

İşe alımlar her ölçekteki şirketler için bazen bir kabusa dönüşebilir. Hem aday arama ve mülakat lojistiği hem de mevcut çalışanlar açısından zor bir durumdur ve gelişi güzel yapıldığında bir felaketle sonuçlanabilir.Bu yıl 120 girişimle 400 milyon dolardan fazla kazanıldı ve yatırımcılar şirketler için önemli noktalardan biri olan işe almaya dikkatlerini yönlendirmeye başladılar.

Hired, Jibe ve ZipRecruiter gibi şirketlerin son birkaç çeyrekte büyük girişimler yapmasıyla bu yılki toplam sermaye 2013 yılını 275 milyon dolar aşmış bulunuyor.

Pymetrics kurucuları Frida Polli ve Julie Yoo MIT'de bir post-doc programında bir araya geldi ve şirketi iş arayan farklı kişiler üzerinde uygulanan  12 adet beyin görüntüleme oyunu üzerine kurdu. Eylül ayında başlatılan Pymetrics, 30 bin aktif kullanıcıya sahip ve 60’tan fazla üniversite kampüsünde aktif bir rol oynuyor. Öğrenciler 12 oyunu oynayabiliyor ve kendilerine en uygun kariyer planları hakkında ücretsiz görüş alabiliyorlar. Pymetrics ise uygun adayları şirketlerin açık pozisyonlarına yönlendiriyor.

LinkedIn veya Glassdoor gibi platformlar kişiler hakkında büyük miktarda veri toplasa da işe alım sürecini bilgilendirmek amacıyla tam anlamıyla kullanılamıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun