Bilişim 29 EYLÜL 2011 / 13:26

Yeni nesil Windows 8 tabanlı prototip PC’lere Qualcomm güç veriyor

Windows 8 prototiplerine destek Qualcomm'dan

Daha önce haber verdiğimiz Intel ve Microsoft ayrılığının en büyük göstergelerinden olsa gerek... Dünyanın önce genel yarı iletken çözümleri ve mobil cihazlara yönelik yonga üreticilerinden Qualcomm,  yakında piyasaya sürülecek olan ilk nesil Windows 8 tabanlı PC’lerde Qualcomm Snapdragon yeni nesil mobil işlemciler ailesinin kullanılmasına yönelik olarak Microsoft ile işbirliği yaptığını duyurdu. Qualcomm böylece hem Windows akıllı telefonları hem de PC’leri destekleyen ilk silikon sağlayıcılarından biri oldu (ed: Microsoft'un mobil tarafta Intel'den uzaklaşma eğiliminde olduğuna dair haberimize bu adreste yer vermiştik).

Buna ek olarak Qualcomm’un Gobi mobil İnternet bağlantı çözümleri, Windows 8 tabanlı PC'lere kablosuz 3G/4G bağlantı sunacak. Microsoft, 13 Eylül tarihinde gerçekleşen BUILD etkinliğinde Snapdragon işlemcileri ve Gobi bağlantı çözümleri ile güçlendirilen Windows 8 tabanlı PC prototipini uygulama geliştiricilere sergiledi.

Qualcomm, kablosuz yonga seti ve yazılım teknolojisi sektöründeki en büyük sağlayıcılarından biri olarak, çeşitli cihaz sınıflarını kapsayan en kapsamlı yonga seti ve yazılım ürün portföylerinden birine sahip. Hepsi bir arada yonga seti olma özelliğini taşıyan yeni nesil Snapdragon işlemciler, entegreli çok modlu 3G/4G, farklı sayıda CPU çekirdeği ve çeşitli türde cihaz seçeneklerini destekleme gibi özellikler içeriyor.

İlk kez geçtiğimiz haftalarda sergilendi

Gobi’nin 3G/4G LTE bağlantısı sağladığı Windows 8 tabanlı prototip PC ilk kez BUILD etkinliğinde gün yüzüne çıktı. Qualcomm’un Gobi mobil internet bağlantısı çözümü, OEM'lerin herhangi bir Windows 8 tabanlı PC bağlantısını desteklemesini kolaylaştıran ön onaylı bir çoklu mod 3G/4G LTE modülü. Qualcomm, Windows 8 tabanlı PC'lere Qualcomm’un Gobi tabanlı modülünün entegre edilmesiyle birlikte verimli bir kullanıcı deneyimi için hızlı, kolay kullanımı küresel bağlanabilirlik çözümü sağlıyor.

Qualcomm’un Snapdragon mobil işlemci ailesi aynı zamanda Qualcomm Atheros WCN3660 combo yonga üzerinden dual-band Wi-Fi, Bluetooth ve FM radyo bağlantısı sağlıyor. WCN3660, geniş bir yelpazedeki mobil işletim sistemleri ile çalışmak ve 802.11n kablosuz LAN çözümlerinde ilk seri olarak tam destekli bir Windows 8 için optimize edilmiş entegre bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Snapdragon işlemci ve Gobi tarafından desteklenen Windows 8 uygulama geliştirici sunumunu görmek için www.qualcomm/snapdragon adresini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun