Bilişim 01 MART 2016 / 16:41

Yeni güvenlik kalkanının detayları belli oldu

Avrupa Birliği ve ABD arasında imzalanan transatlantik veri transferi anlaşmasının detayları açıklandı.

Geçtiğimiz Şubat ayı başında imzalanan transatlantik veri transferi anlaşmasının detayları belli oldu. Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki transatlantik veri transferi anlaşmasının Ekim ayında iptal olmasının ardından, kişisel veri güvenliği büyük tehdit altına girmiş, özellikle ABD'li şirketlerin Avrupa'dan kişisel verileri kıta dışına taşıması ve detaylı izleme yaptığı iddiaları durumu iyiden iyiye çıkmaza sokmuştu.

Bunun üzerine geçtiğimiz Şubat ayında toplanan yetkililer, transatlantik veri transferi konusunu tekrardan hukuksal bir temel oturtmak üzere anlaşmaya varırken, anlaşmanın detayları hakkında açıklama yapılmamıştı. 

The Verge'de yer alan habere göre, Avrupa Birliği üyesi devletlerin onayından geçmesi beklenen anlaşmaya, henüz veri yönetim kurulundan onay çıkmazken, anlaşmanın bazı maddelerini yeterince tatmin edici bulmayan bazı kurumların itirazlarını mahkemeye taşıyacaklar. Anlaşmaya dönecek olursak, yeni anlaşma ile beraber ABD'li şirketler önemli kısıtlamalar gelecek.

Anlaşmada şirketlerin anlaşmaya uygun gizlilik politikaları geliştirmesi gerektiğinin altı çizilirken, şirketlerin üçüncü kişilerle veri paylaşımının da önüne geçilmesi için önemli adımlar atıldığı göze çarpıyor. Yeni anlaşma ile beraber Avrupa Birliği vatandaşları, veri hırsızlığına karşı önemli haklarla donatılırken, vatandaşların olası sorunlu durumlarda haklarını aramaları için yasal yollara gitmelerinin teşvik edilmesi bekleniyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun