Bilişim 16 NİSAN 2012 / 10:55

"Yeni anayasada internet yer almalı"

Yıldırım: "Yeni anayasada internet yer almalı"

“Yeni Anayasa’da Bilişim ve Haberleşme Özgürlüğü Sempozyumu” kapsamında  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yeni anayasada internetin mutlaka yer alması gerektiğini söyledi. Ayrıca, AB anayasalarında bilişim ve bilgiye erişim hakkı, yeni anayasada haberleşme hürriyeti, yeni anayasa bağlamında internet özgürlüğü ve bilişim suçları tartışıldı.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr Hüseyin Altaş ile ICT sektör STK’ları ve sektör temsilcilerinin katıldığı sempozyumda açılış konuşmaları TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş tarafından gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, internetin artık yeni bir aile bireyi olduğunu ve bu yeni iletişim biçimi olan internetin yeni anayasada kendine muhakkak yer bulması gerektiğini belirtti. Yıldırım, Türkiye’de internetin bu kadar yaygınlaşmasının, sadece anayasada değil her alanda bilişimin lokomotif görevi gördüğünün kanıtı olduğunu söyledi.

Sempozyumda söz alan TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise, teknolojideki her imkânının beraberinde bir kolaylığı, her kolaylığın da beraberinde bir sıkıntıyı beraberinde getirdiğini söyledi. Bu sıkıntıların genellikle de kişisel verilerin güvenliği konusunda yaşandığını ifade eden Çiçek, bilişim ve iletişim gibi konuların Türkiye gibi iddialı bir ülkenin anayasasında mutlaka yer alması gerektiğini ifade etti.

Sempozyum kapsamında, Türkiye’de haberleşme ve bilgiye erişim hakkı, AB anayasalarında bilişim ve bilgiye erişim hakkı, yeni anayasada haberleşme hürriyeti, yeni anayasa bağlamında internet özgürlüğü ve bilişim suçları da tartışıldı. Sempozyumun sonuç bildirgesi hazırlanarak yeni anayasa sürecinde değerlendirilmek üzere Meclis Başkanlığı’na sunulacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun