Bilişim 25 EKİM 2011 / 17:06

Yapay zekanın babası hayatını kaybetti

Steve Jobs ve Dennis Ritchie’nin ardından bir sembol isim daha, yapay zekanın yaratıcısı John McCarthy 84 yaşında hayatını kaybetti.2011’in Ekim ayı Van’da gerçekleşen deprem, ülkemizde gerçekleştirilen terör saldırılarının yanında bilgisayar tarihinin üç önemli isminin kaybedilmesiyle hatırlanacak.

Steve Jobs ve Dennis Ritchie’nin ardından bir sembol isim daha, yapay zekanın yaratıcısı John McCarthy 84 yaşında hayatını kaybetti.

Tam bir vizyoner olan John McCarthy, henüz 1955 yılında yapay zekadan bahsetti. LISP programlama dilinin de yaratıcısı olan McCarthy, FORTRAN’dan sonra en eski üst seviye programlama diline imza attı.

Stanford Üniversitesi'ne geçerek ilk yapay zeka laboratuvarını kuran McCarty, profesörlük görevini 2000 yılında bırakarak emekli olmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun