Bilişim 13 ARALIK 2011 / 15:31

Yapay zeka ile ulaşım daha güvenli olacak (mı?)

Yapay zeka ile ulaşım daha güvenli olacak (mı?)

Akıllı Ulaşım Teknolojileri Çalıştayı” ile alanında uzman isimler bir araya gelerek ulaşım konusuna yeni bir bakış açısı geliştirdi. Çalıştayın açılışında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Kimse İstanbul'un trafiğini bitirebileceğini söylemesin" dedi.Okan Üniversitesi 9 Aralık Cuma günü kamu - özel kesim çalışanları ve karar vericileri ile akademisyenleri bir araya getirerek araştırma konularında işbirliği imkanlarını geliştirmek amacıyla ortak bir yol haritası oluşturulmasına katkı sağladı.

Akıllı Ulaşım Teknolojileri Çalıştayı ve Sergisi’ne; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız, Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan ve Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kut katıldı.

‘Barak’tan İstanbul’a çıktığı yolda hızla ilerleyen ve Okan Üniversitesi’ni hayata geçiren Bekir Okan’a teşekkür ederek’ sözlerine başlayan Bakan Yıldırım, “Dünyada küresel barışı sağlayacak olan şey sanal alemdir. Artık sınır tanımayan bir hal aldı. 2.5 milyar insan gece gündüz konuşuyor. 1969 yılında Ay’a çıkıldığında bulunan internet şimdi gelinen noktada pek çok konunun önüne geçiyor. Artık ‘machine to machine’ zamanı yani araçlar birbiriyle konuşuyor. Biz insanlar sadece yönlendirici konumundayız” dedi.

Okan Üniversitesi İnşaat Fakültesi laboratuar açılışını da yapan Binali Yıldırım, “Kimse İstanbul’un trafiği bitirilebilir diye konuşmasın. Önemli olan trafiği katlanılabilir, akışkanlığı sağlanabilir olması. Metrobüs, tramvay ve metro hattı ile başladığımız çalışmalara tüm hızıyla devam edeceğiz” diye konuştu.

Çevre, enerji ve sosyal yaklaşım önem kazanacak

Çalıştayda bir konuşma yapan Hexagon A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum ise dünyanın birkaç kırılma noktası yaşadığından dolayı özellikle çevre, enerji ve sosyal yaklaşım konularının daha çok önem kazanacağını belirtti.

Açılış konuşmasında üniversite-sanayi işbirliğine hız kazandırdıklarını vurgulayan Bekir Okan ise akıllı ulaşım sistemleri konusunda dünyada ve Türkiye’de yapmış oldukları AR-GE çalışmaları ile hükümete destek olacaklarını dile getirdi.

Çalıştayda “Akıllı Ulaşım Teknolojilerine“ yönelik Türkiye için öncelikler ve ilgili paydaşlar tespit edilerek, araştırma çalışmalarının öncelikli alanları belirlendi. Ohio State Üniversitesi ve Avrupa’daki ilgili üniversitelerin katıldığı çalıştayda, özellikle Okan Üniversitesi Ulaştırma Teknolojileri ve Akıllı Otomotiv Sistemleri Araştırma Merkezi’nin sektöre getirdiği önemli bilimsel buluşlar ve Türkiye adına yapılan yeni bilimsel çalışmalar büyük beğeni topladı.Son yıllarda bilgi sistemleri ve teknolojilerinde meydana gelen değişimlerin vurgulandığı çalıştayda, özellikle ‘Akıllı Sistemlere’ dikkat çekildi. Genel anlamıyla insanoğlunun duyu organlarıyla aldığı bilgiyi, bir hedef doğrultusunda karara dönüştürmesi ve uygulamasının benzerini, ‘yapay zeka’ ile gerçekleştiren sistemler üzerinde durun konuşmacılar büyük ilgi gördü.

Gelişen dünyada meydana gelen bu yeni gelişmelerin ulaşım sistemlerine olan yansımalarının değerlendirildiği çalıştayda, otonom araçlar ve akıllı altyapı sistemleri olarak başlıca iki alan üzerinde duruldu.

Güvenli sürüş otonom araç teknolojisi ile geliyor

Çalıştayda, Okan Üniversitesi Ulaştırma Teknolojileri ve Akıllı Ulaştırma Sistemleri Araştırma Merkezi (UTAS) tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Türkiye’nin ilk sürücüsüz aracı örneğinde de olduğu gibi, yakın gelecekte daha güvenli sürüş teknolojilerinin insanlar ile buluşacağının mesajı verildi.

Henüz AR-GE aşamasında olan bu araçlar, uydudan, yoldan ve diğer araçlardan aldıkları bilgileri değerlendirerek sürücüsü olmadan güvenli bir seyir sağlıyor.

Akıllı altyapı sistemleri

Çalıştayda üzerinde durulan konulardan bir diğeri ise akıllı altyapı sistemleri oldu. Akıllı yollar, yer-uydu haberleşme ağları, harita-konum bilgi sistemleri, sağlık ve güvenlik birimleriyle haberleşme sağlayan sistemlerin, trafik güvenliği, hava kirliliği, taşımadaki enerji verimliliği, insan ve yüklerin bir yerden bir yere daha hızlı ve daha güvenli ulaşımı gibi hayati konularında kolaylık sağladığı belirtildi.

Akıllı ulaşım teknolojileri araç maliyetlerini etkileyecek

Araç maliyetlerini büyük oranda etkileyen elektronik sistemlerin büyük bir kısmının ithal edildiğinin vurgulandığı çalıştayda, elektronik sistemlerin araç maliyetlerine etkisinin 2011 yılında yüzde 30 civarındayken bu oranın 2020 yıllında yüzde 50’nin üzerine çıkmasının beklendiği dile getirildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun