Bilişim 25 MAYIS 2011 / 15:19

Yakında ev aletlerinin ekranında video izlemeye başlayacaksınız

Yakında ev aletlerinin ekranında video izleyeceksiniz

Türkiye’deki etkinliğini artırmak ve yeni potansiyelleri keşfetmek için ziyaretlerini sıklaştıran yarı iletken üreticisi Freescale, özellikle ev aletleri alanında kendileri açısından önemli bir fırsat olduğuna inanıyor. Otomotiv, tüketici ürünleri, endüstriyel çözümler, bilgisayar ağları ve kablosuz iletişim pazarına yönelik gömülü yarı iletken çözümleri üzerine çalışan ve dünyanın en büyük 10 yonga üreticisi arasında yer alan Freescale, 14 Eylül’de İstanbul’da düzenlediği konferansın benzerini 24 Mayıs’ta yeniden İstanbul’da gerçekleştirdi.

Otomotivden tüketici ürünlerine, gömülü sistemlerden kablosuz iletişim çözümlerine kadar oldukça geniş bir ürün portföye sahip olan şirketin bugün piyasada farklı uygulamalar üzerinde yer alan ürün sayısı 17 milyardan fazla. 60 yıllık bir geçmişe sahip olan Freescale’in 5 bin 500’ün üzerinde patenti, yıllık 1.2 milyar dolar Ar-Ge bütçesi, 14 bini aşkın ürünü, 10 bin civarında müşterisi ve 30 ülkede yaklaşık 25 bin çalışanı bulunuyor.

Biz de fırsattan istifade Freescale EMEA Genel Müdürü Steve Wainwright ve Freescale EMEA Saha Uygulama Mühendisliği Direktörü Jean-Cristophe Bodet ile Türkiye’ye dair beklentilerini konuştuk.

"Ev aletleri üretiminde Türkiye'nin durumu çok iyi"


[caption id="attachment_26740" align="alignleft" width="218" caption="Freescale EMEA Genel Müdürü Steve Wainwright"][/caption]

Wainwright, bundan 9 ay kadar önce gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından neler değiştiğine dair şunları söyledi: “Türkiye ekonomisinin halen iyi olduğunu düşünüyoruz ve buradaki gidişatımızdan da oldukça memnunuz. Açıkçası Türkiye’deki otomotiv sektöründe beklediğimiz kadar fırsat yaratamadık. Bunun sebebi Türkiye’de araç tasarımından öte montaj sektörünün daha çok oturmuş olması. Bununla birlikte enerji yönetimi ve ev aletleri konusunda çok değerli bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Örneğin Koç Grubu’nun bu alanda önemli yatırımları ve markaları var. Bu alan oldukça ilginç, çünkü ev aletlerinin yapısı giderek değişiyor ve enerji yönetiminden motor kontrolüne kadar hemen her süreç mikroişlemcilerle kontrol ediliyor. Akıllı ölçüm sistemleri de yine yarı iletkenler açısından önemli potansiyel ortaya koyan bir diğer alan.”

Bu alanda daha önce mekanik butonlarla idare edilen basit motor kontrol ünitelerinden söz edilirken, artık tasarım anlayışının bunun çok daha ötesine geçtiğini vurgulayan Bodet şunları ifade ediyor: “Bu noktada ürünün enerji tüketiminin kontrol altına alınmasından bilginin geniş ekranda görüntülenmesine kadar birçok işlem becerikli yongalar tarafından gerçekleştiriliyor. Hatta bu ekranlar yakında o kadar büyüyecek ki, ürünle birlikte kullanım kılavuzu vermek yerine kılavuzların bu ekranda görüntülenmesini sağlayacak duruma geleceğiz. Hatta bu ekranlarda seçtiğiniz fonksiyonun kullanımına dair videolar göstereceğiz.”

“Aygıtın arıza yapacağını önceden tespit edebiliyoruz”


Peki ev aletlerinde bu kadar çok elektronik bileşen kullanılması, ürünlerin güvenilirliğini nasıl etkiliyor? Bodet, “Bu gelişmeler güvenilirlik konusunda da önemli fırsatlar yaratıyor. Örneğin Freescale bünyesinde geliştirdiğimiz özel programlarla ve tekniklerle ‘Güvenilirlik öngörüsü’ adlı bir sistem ortaya koyduk. Bu sistem sayesinde bütünü oluşturan bileşenleri yakından denetleyebiliyor ve problem çıkarabilecek parçaları henüz arıza oluşmadan tespit edebiliyoruz. Böylece kullanıcıyı ürün fonksiyonunu yitirmeden önce bir şeyler olabileceği konusunda uyarabiliyor ve önlem almasını sağlayabiliyoruz” diyor.

“Satış ofisi açmaktan çok bilgi transferine önem veriyoruz”

Peki madem Türkiye’ye böyle bir ilgi var, Türkiye’de ofis açmak gibi bir plan var mı? 9 ay önce bu sorunun cevabı “Düşünüyoruz” olmuştu, şu anda da durum değişmişe benzemiyor.

Ancak Wainwright’ın bu konuda şunları da eklemeden geçmiyor: “Buraya son zamanlarda çok sık gelmeye başladık. Birçok farklı alanda, farklı uzmanlıkları olan çalışanlarımızla Türkiye’yi ziyaret ediyor ve bilgi paylaşımı gerçekleştiriyoruz. Böyle bir iletişimin şu an için Türkiye’de ofis açarak telefon başında gelen taleplere cevap verecek bir satış temsilcisi oturtmaktan çok daha faydalı olacağını düşünüyoruz.”

Freescale’in şu an Türkiye’de 4 distribütörü bulunuyor ve kanal iletişimini bu distribütörler üzerinden gerçekleştiriyor. Bakınız Wainwright, BTnet.com.tr üzerinden Türkiye'ye ilettiği mesajında neler diyor:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=80WKjbKWsEA[/youtube]

“Daha iyi bir yaşam için teknoloji insana dokunmalı”

Freescale, kişisel bilişim ürünlerinden endüstriyel uygulamalara kadar sayısız alanda kullanılan yarıiletken ürünlerine imza atıyor. Peki Freescale yöneticilerinin gelecek vizyonunda neler var? Yakın gelecekte bizi ne gibi araçlar, nasıl bir sayısal yaşam bekliyor?Wainwright, bu konudaki vizyonunu “Çok çekirdekli işlemciler ve paralel işlem gücü damgasını vuracak. Kablosuz erişim yaygınlaşacak ve aygıtların daha az güç tüketmesi için gelişim devam edecek. Farklı amaçlara yönelik algılayıcılar hayatımızda daha fazla yer alacak, dokunmatik ekranlar yaygınlaşacak, konum bazlı uygulamalar büyük ölçüde yaygınlaşacak” şeklinde özetliyor.

Bodet’in vizyonu ise biraz daha farklı “Elektronik bileşenlerin sağlık alanında kullanımıyla ilgili önemli gelişmeler yaşanacağını düşünüyorum” diyor Bodet. “Örneğin felç geçiren hastalarda belli sinir demetlerini mikro kontrolcülerle uyararak organların yeniden çalışır hale gelmesini sağlayabileceğiz. Biz teknolojinin daha iyi bir yaşam için insan hayatına dokunması gerektiğini düşünüyoruz.”

Bodet'in BTnet.com.tr kameraları aracılığıyla gönderdiği Türkiye'ye özel mesajını aşağıda bulabilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wh6SAXjOBh8[/youtube]
ETİKETLER : freescale yarıiletken
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun