Bilişim 09 OCAK 2012 / 13:03

Yahoo yönetim kurulunu arıyor

CEO’sunu bulan Yahoo, şimdi yönetim kurulunun yeni üyelerinin arayışı içinde. Yeni CEO ile birlikte yeniden yapılanma merakla bekleniyor.Konuyla ilgili Reuters’e bilgi veren kaynaklara göre, zor günler geçiren şirket, yeni CEO Scott Thompson’ın 27 milyon dolar değerinde bir tazminat paketi alacağını da açıkladı. Geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan şirket, eBay online ödeme bölümü PayPal’ın başkanı olan Thompson’ın Yahoo’nun yeni CEO’su olacağını bildirmişti.

Kurumsal hedefleri tutturmakta başarısız olan Carol Bartz’ın yerine göreve gelen Thompson ile Yahoo da yönetim kurulundaki bazı üyelerinin yerine yenileriyle yola devam edecek. Bu arada, şirkete yakın kaynakların verdiği bu bilgiye rağmen, Yahoo yönetimi potansiyel yönetim kurulu değişiklikleri ile ilgili bilgi vermemeyi tercih ediyor. Thompson da geçtiğimiz hafta konuyla ilgili bir soruya, bunu ilerleyen süreçte ele almayı tercih edeceklerini, şu anda bir açıklama yapmanın yersiz olacağı yanıtını vermişti.

Hissedarların yoğun eleştirisi sürüyor

Şirket kurucularından Jerry Yang ve başkan Roy Bostock’u da içeren şirket yönetim kurulu, risk sermayesi şirketi Third Point gibi bazı büyük hissedarların son dönemde yoğun eleştirileri ile karşı karşıya kaldı. Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir rapora göre, şirket, yönetim danışmanlık şirketi Heidrick & Struggles International Inc ile bu süreçleri düzenlemek ve arayışları hayata geçirmek için çalışıyor. Yahoo direktörü Patti Hart da bu arama çalışmalarının liderliğini yapıyor.

1990’lı yılların web lideri olan Yahoo, Google ve Facebook gibi güçlü rakipler karşısında kullanıcı ilgisini ve reklam gelirlerini artırmakta zorlanıyor. Bu arada, ABD Sermaye Piyasası Kurulu’na ulaştırılan bilgiye göre, yeni CEO Thompson’ın yıllık taban ücreti 1 milyon dolar olacak. Thompson baz ücretin yüzde 200’ü kadar yıllık ekstra ücret de alabilecek.

Thompson aynı zamanda 2012 yılı için 11 milyon dolar hedef değerinde yıllık hisse sahibi olacak. 5 milyon dolarlık bir ‘tek seferlik teşvik’ hediyesi de Thompson’ı bekliyor. Thompson’ın iş anlaşması ayrıca 1,5 milyon dolar nakit ve 6,5 milyon dolar nama yazılı hisseyi de içeriyor. Bu ekstraların hedefi ise, Thompson’ın PayPal’da arkasında bıraktığı maddi avantajları telafi etmek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun