Bilişim 08 AĞUSTOS 2014 / 15:04

Yahoo ve Google güvenlik için güçlerini birleştiriyor

Bugünlerde çevrimiçi gizlilik gittikçe önem kazanıyor. Yahoo da, korsanların ya da hükümet yetkililerinin, kullanıcıların mesajlarını okumalarını neredeyse imkansız hale getirecek yeni bir güvenli e-posta sistemi oluşturmak için Google’a katılacağını söyledi.Özellikle Edward Snowden olayından sonra büyük teknoloji şirketleri hükümete karşı savunmalarını güçlendirmek için bir araya gelmeye başladı. Snowden’in açığa çıkardığı bilgiler üzerine, Google, Microsoft ve Facebook iç trafiklerini şifrelemek için harekete geçti. Yahoo da, e-posta sürecini değiştirerek, kendisinin bile mesajları okumasını engelleyen ayrı bir pencerede şifreleme yaptı.

İki şirket planlarına ulaşmada başarılı olursa, çok sayıda son kullanıcı için ilk kez böyle bir gelişmiş güvenlik sistemi yapılmış olacak. İki şirketin birbirine rakip olmasına rağmen,  proje hakkında birbirleriyle konuştukları söyleniyor.

Ancak sistemdeki gizlilik düzeyinin artmasıyla güvenlik uzmanları arasında bazı endişeler de ortaya çıktı. Google bu hafta bir suçlunun e-posta adresindeki fotoğrafları polise ihbar etmişti. Eğer bu yeni sistem uygulamaya konulursa, e-posta sağlayıcılarının polise herhangi bir veri vermesi mümkün olmayacağı söyleniyor.