Bilişim 21 NİSAN 2011 / 16:03

Xerox ve DVS Bilişim sayesinde kampüste fotokopi için bozuk paraya gerek kalmadı

Xerox, üniversite kampüslerine kurulacak çok fonksiyonlu ofis araçlarını alternatif ödeme yöntemleriyle kullanma imkanı sunuyor (hey, alternatif derken mobil ödemeyi kastediyoruz!)Xerox, mobil olarak her ortamda kolayca baskı alınmasını sağlayacak çözümlerine bir yenisini ekledi. Öncelikle üniversite kampüslerinde uygulanacak Xerox’un yeni mikro ödeme sistemiyle öğrenciler çok fonksiyonlu ofis makinelerini, cep telefonları, kimlik, kredi kartları veya özel kontör kartları ile para kullanmadan istedikleri gibi kendileri kullanabilecekler.

Pilot uygulaması iki ayrı üniversitede başlayan sistemle öğrenciler herhangi bir bilgisayara ihtiyaç duymadan, ağa bağlı herhangi bir bilgisayar içindeki dosyalara ulaşıp istedikleri dokümanı basabildikleri gibi, bu makineleri bir mobil bir tarayıcı cihazı, faks veya e-posta gönderim cihazı olarak da kullanabilecekler.

Baskı için bozuk para taşıma derdine son

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Xerox Türkiye Ofis Grubu Pazarlama Müdürü Erhan Aslantürk, “Özellikle üniversite kampüslerinde baskının kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Bu yüzden öğrencilerin, baskı, fotokopi, tarama, faks gibi ihtiyaçlarını ayrı ve lokasyon olarak da ulaşması uzak, özel bir baskı merkezinden almak yerine, sınıflarının yanında, koridorda, amfilerinden uzaklaşmadan kendi kendilerine çözmelerini sağlayacak bir model geliştirmek istedik. Para kullanmadan bir kart aracılığıyla veya cep telefonlarından gönderecekleri SMS karşılığında gelecek kredi ve özel şifre ile bu makineleri kendileri kullanabilsinler istedik. Bu düşüncemizi konusunda uzman DVS Bilişim ile mikro ödeme dediğimiz bir sistemle hayata geçirdik. Bu sistemle öğrenciler, makinelerimizi operatör gereksinimi olmadan 7 gün 24 saat kesintisiz olarak kullanabilecekler” dedi.

Sistem dokunmatik ekran üzerinden kullanılacak

Mikro ödeme sistemi, çok fonksiyonlu Xerox makinesinin dokunmatik ekranı ile kullanılıyor. Dokunmatik ekran üzerinde özel şifresini girerek kendisini tanıtan öğrenci, kendisine tanımlanan kredi miktarı tutarında makine üzerinde renkli çıkış alma, faks gönderme, doküman çoğaltma, tarama ve bir kağıt dokümanı e-posta olarak gönderme gibi farklı işlemleri kolayca ve hızlı bir şekilde yapabiliyor. Kullanıcı işlemlerinin yarattığı maliyeti, cep telefonu faturasına, kredi kartı ekstresine, üniversite muhasebe sistemi gibi yerlere yansıtılıyor.

Cep telefonu üzerinden ödeme sisteminde kulanıcı telefon operatörüne göndereceği SMS ile kendisine istediği miktarda bir kredi talep edebiliyor. Böylece kendisine gelen özel şifreyi Xerox ekranına girdiğinde istediği işlemi yapabiliyor. SMS ile talep ettiği kredi tutarı bir sonraki cep telefonu ekstresine yansıtılıyor. Ön ödemeli hat kullanıcılarından ise ücret hemen tahsil ediliyor.

Diğer ödeme sistemlerinde ise mevcut kart sisteme tanıtılarak, baskı, çoğaltma, renkli çıkış alma, tarama gibi işlemler için yapılan harcamalar, kartlara yansıtılabiliyor.

Sistem ERP ile entegre çalışıyor

Sistem, kurumda kullanılan mevcut ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) sistemiyle entegre şekilde çalışabiliyor. Kullanıcının daha önce cihazlara gönderdiği ve iş kuyruğunda bekleyen dokümanın baskı tercihleri istenirse son ana kadar değiştirilebiliyor. Ayrıca, ağa bağlı başka bir bilgisayarda bulunan veya üniversitenin elektronik arşivinde bulunan bir doküman bulunduğu yerden alınıp basılabiliyor. Örneğin bir öğretim görevlisinin ders notlarını, üniversitenin ortak hard diskinde herhangi bir yere kaydetmesi durumunda öğrenciler, oradan bu dokümanı açıp kendileri basabiliyorlar.

Xerox’un EIP yazılımı üzerinden geliştirilen yeni mikro ödeme sistemi üniversite kampüslerinin yanı sıra kütüphaneler, havaalanı gibi halka açık alanlarda da kullanılabilecek. Mikro ödeme sistemi, önümüzdeki dönemlerde kullanıcı ihtiyaçlarına göre geliştirilmeye devam edecek.
ETİKETLER : baskı xerox
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun