Bilişim 17 EKİM 2011 / 10:22

Winwin ve Turp parayı cebinize getiriyor

Winwin ve Turp parayı cebinize getiriyor

Ödeme sistemleri konusunda faaliyet göstermek üzere 2006 yılında yüzde 100 yerli yatırımla Global Payment adı altında kurulan şirket, ‘Winwin’ ve ‘Turp’ adlı iki ayrı isimle markalaştı. Sistem, yemek çeki benzeri uygulamaları cep telefonunuza taşıyarak cebinizi cüzdana dönüştürüyor. WinWin ve Turp uygulamalarını öncelikle Anadolu’nun çeşitli illerinde başlatan Global Payment, 2010 yılı içinde yatırımlarını hızlandırarak İstanbul ve çevresinde hızla yaygınlaşmaya başladı.

Kullanıcı, restoran ve market ya da diğer satış noktalarından oluşan bir zincir üzerinden işleyen ödeme sistemi, tıpkı diğer ödeme sistemlerinde olduğu gibi önceden para yüklediğiniz bir elektronik cüzdan mantığıyla çalışıyor. Winwin üyesi restoranlar, satıştan elde ettikleri geliri marketlerde de kullanabiliyorlar. Böylece işletme sahiplerinin yemek çeki aracılığıyla sağladıkları geliri kullanmak için ödeme gününü beklemelerine gerek kalmıyor.

Sisteme dahil olabilmek için ilgili kullanıcıya ait isim soy isim, cep telefonu numarası ve TC Kimlik numarası bilgileri üzerinden bir hesap tanımlanıyor. Kayıt işlemi sonrasında kullanıcının cep telefonu numarası kullanıcı kodu olarak belirleniyor ve bu numarayla kullanmak üzere kullanıcıya bir de şifre atanıyor.Kullanıcı ödeme yapmak istediğinde  ödeme için Turp cihazı getiriliyor. Kullanıcı cihaza önce cep telefonu numarasını yazıyor, daha sonra ise 4 haneli şifresini giriyor. 'Turpla' tuşuna basıldığında ekrana 'Ödendi' mesajı geliyor ve kullanıcının cebine bir onay mesajı gönderiliyor. Hesapta kalan bakiye bu mesaj üzerinden takip edilebiliyor.

Global Payment, Winwin ve Turp sistemleri aracılığıyla yurt çapında 97 bin kullanıcıya hizmet veriyor. Genel Müdür Harun Beraha yönetimindeki şirkette elektronik ve BT takımlarıyla satış ve pazarlama kadrosundan oluşan 90 kişilik bir ekip yer alıyor. Şirketin 2010 yılı cirosu 45 milyon lira olarak gerçekleşti.