Bilişim 25 HAZİRAN 2012 / 11:31

Windows Azure Türkiye’de kullanıma açıldı

Yapılan açıklamaya göre, Microsoft’un bulut platformu Windows Azure bugünden itibaren Türkiye’de de kullanıma açılıyor. Microsoft veri merkezlerinden sağlanan Azure, uygulama geliştiriciler ve kurumlara bulut sunacak.Uzun süredir bulut hizmetlerinin odak noktasına koyduğu Azure, Microsoft'u 25 Haziran'dan itibaren Türkiye’deki kurumlar ve uygulama geliştiricilerin yararlanabileceğini duyurdu.

Windows Azure’un sunduğu açık platform, yeni uygulamalar geliştirmek ve mevcut uygulamaları bulutun sunduğu kabiliyetler ile zenginleştirilme konusunda uygulama geliştiricilere çeşitli imkanlar sağlıyor.

Sistemi Türkiye'nin de katıldığı 48 ülkeyle birlikte 89 ülkede kullanılmaya başladı.

Yerel yedeklilik ve SQL raporlama özellikleri eklendi

Windows Azure’un bu ay başında ön izleme olarak açıklanan yeni ve güçlü özelliklerinin başında web siteleri, sanal sunucular ve medya servisleri geliyor. Windows Azure ve özel bulut ortamları arasında güvenli ağ ortamlarının kurulabilmesi, yeni yönetim portalı, veri depolama için coğrafi yedekliliğin yanı sıra yerel yedeklilik ile SQL raporlama bazı diğer önemli teknolojik gelişmeler olarak göze çarpıyor.Windows Azure’un yeni eklenen özellikleri ve geliştirilen hizmetleriyle birlikte artık Türkiye’de de kurumlara kendi bulutunu oluşturma konusunda yardımcı olmaya hazır olduğunu kaydeden Microsoft Türkiye Sunucu ve Yazılım Araçları İş Grubu Yöneticisi Necip Özyücel, “Türkiye’de de kullanıma açılan Windows Azure’u NASA, Boeing, Easyjet, Toyota ve T systems gibi devler halihazırda bulut bişimin avantajlarından yararlanabilmek için kullanıyor" dedi.

Microsoft Türkiye’nin yazılım geliştiren iş ortaklarının Windows Azure üzerinde çözümlerini şimdiden hazır hale getirdiğini dile getiren Özyücel, "Windows Azure üzerinde kullanılabilir olan çözümler arasında Advertisement çevrimiçi anket, Advancity sosyal kumbara, ETCBase gayrimenkül yönetim, CC yazılım 3D modelleme, Inomera içerik yönetimi, Kalitte dinamik yönetim paneli, MaestroPanel barındırma kontrol paneli, Netle destek servis yönetimi, Netsis müşteri ilişkileri yönetimi, Nexum KOBİ iletişim platformu, ODC mesaj göderimi, T&G Workshop e-ticaret platformu, TCM müşteri yönetimi, Univera tedarik zinciri çözümlerini sayabiliriz. Yakın zamanda çok daha fazla çözüm kullanılabilir hale gelecek” diye konuştu.

Bugünden itibaren Türkiye’de de kullanıma sunulan Windows Azure’u ücretsiz olarak denemek için http://www.windowsazure.com/tr-tr/pricing/free-trial/ adresini ziyaret edebilir, daha fazla bilgi için ise http://www.windowsazure.com/tr-tr/ adresine göz atabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun