Bilişim 01 MART 2012 / 16:51

Windows 8 teste çıktı

Windows 8'i denemek için tıklayın

Microsoft’un işletim sistemi Windows 8’in ön izleme sürümü, kullanıcıların beğenisine sunuldu.Microsoft, Barcelona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde Windows 8’in son kullanıcı ön izleme sürümünün test edilebileceğini duyurdu. Son kullanıcılar bu ön izleme sürümünü http://preview.windows.com adresi üzerinden yükleyerek deneyebilecekler.

Windows 8’in yazılım geliştiriciler için önceki yıl duyurulan özel sürümü 3 milyondan daha fazla kez indirilmişti.

Ön izleme sürümünün duyurulduğu basın toplantısında konuşan Windows ve Windows Live Bölümleri Başkanı Steven Sinofsky, kullanıcıların bilgisayarlarıyla olan etkileşimlerini ve ihtiyaçlarını yeniden düşünerek Windows 8’i geliştirdiklerine dikkat çekerek, “Windows 8’in yüklü olduğu donanım ister tablet, ister dizüstü ya da hepsi bir arada bilgisayar olsun her şeyi o cihazın doğal bir parçasıymış hissi yaratabilmek için yeniden tasarladık” dedi.Yeni Windows'ta Windows Mağzası dikkat çekiyor. Bunun yanında metro tarzı bir görünüme kavuşan işletim sisteminde başlat tuşu bulunmuyor. Dokunmatik ekranlar için özel olarak geliştirilen sistem, buluta erişimi de kolaylaştırmayı hedefliyor.

Microsoft ayrıca birçok yeni x86 ve ARM tabanlı referans mimarisi üzerinde çalışan Windows 8'li cihazı tanıttı. Bu donanım daha önce duyurulduğu gibi seçilen geliştiricilere deneme ve test amaçlı olarak sunulacak.

Windows 8’in son kullanıcılar için sunulan deneme sürümü, İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca ve basitleştirilmiş Çince dillerinde yüklenebiliyor. Sürümünün nasıl yüklenebileceği hakkında daha fazla bilgiye http://preview.windows.com veya http://windowsteamblog.com adreslerinden erişebilirsiniz.