Bilişim 30 HAZİRAN 2016 / 11:30

Windows 10 güncellemesi 2 Ağustos'ta gelecek

Windows 10 tabanlı tüm cihazların ücretsiz Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi 2 Ağustos’ta kullanıma sunuluyor.

Windows 10 işletim sistemine yeni güncelleme 2 Ağustos’ta geliyor. Birçok yenilik ve geliştirme içeren Yıldönümü Güncellemesi, Windows 10 yüklü bilgisayarlara ücretsiz olarak yüklenebilecek.  Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi, birçok yeni özelliklerle geliyor. Bunlar arasında Windows Ink ve Cortana’nın temel özelliklerden biri haline gelmesi, Microsoft Edge’in daha hızlı, daha erişilebilir ve güç etkinliği artırılmış bir tarayıcı deneyimi sunması, bireyler ve işletmeler için gelişmiş güvenlik özellikleri, yeni oyun deneyimleri ve modern sınıf uygulamaları yer alıyor.
 
Microsoft, güncellemeyle gelecek iki yeni güvenlik özelliğini de açıkladı. Windows Defender Advanced Threat Protection ve önceden kurumsal veri koruma olarak bilinen Windows Information Protection özellikleri Windows 10’un güvenliğini sağlayacak.
 
Tüketiciler için güvenlik, üretkenlik ve eğlence dolu özellikler içeren Windows 10 Yıldönümü güncellemesi üretkenliği kolaylaştıran, çevrimiçi güvenlik sağlayan ve eğlenceye yer veren pek çok yenilikle dolu:
 
  • Yıldönümü Güncellemesi tüm Windows 10 müşterilerine Windows Hello ve Windows Defender’da yenilikler sunuyor.
  • Windows Hello ile birlikte iHeartRadio ve DropBox gibi servisler şifresiz ulaşabilir hale geliyor. Biyometrik kimlik doğrulamasını destekleyen sitelere, biyometrik doğrulamayı yerel olarak kullanabilen Microsoft Edge üzerinden bağlanmak da mümkün olacak.
  • Otomatik olarak PC’yi hızlıca tarayan ve taramalarda çıkan tehditleri bildirim veya özet olarak yollayan Windows Defender, kötü amaçlı yazılımlara karşı geliştirilen özelliklerden birisi.
  • Windows 10’da var olan güvenlik özelliklerine eklenen, kurumsal müşteriler için geliştirilen Windows Defender Gelişmiş Tehdit Koruması ve Windows Bilgi Güvenliği başlıklı iki güvenlik avantajı da bulunuyor.
  • Windows Ink ile kullanıcılar bir deftere yazar gibi cihazları üzerine yazabiliyor. Office, Microsoft Edge ve Haritalar gibi uygulamalarla çalışabiliyor.
  • Windows 10’un dijital asistanı Cortana’ya kilit ekran üzerinden erişilebiliyor, kaydettiği ve çağırdığı bilgilere dair daha gelişmiş hatırlatıcı özellikler sunuyor ve tüm cihazlar üzerinden çalışabiliyor.
  • Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile güç etkinliği becerilerini artıran Microsoft Edge, daha az CPU döngüsüyle hafızada daha az yer harcıyor. Flash reklamları gibi çevresel içerikleri ve arka plandaki diğer haraketlilikleri azaltıyor. Ayrıa Pinterest’in “Pinle” veya “Amazon Assistant” tuşlarına benzer Microsoft Edge uzantıları da çok yakında Windows Mağazası’ndan bulunabilecek. Microsoft Edge’in yeni erişilebilirlik mimarisi artık HTML5, CDD3 ve ARIA gibi modern internet standartlarını destekliyor. Bu güncellemeyle gelen yardımcı teknolojiyle sayfa yapısı ve içerik daha da net gösteriliyor. Web sayfalarının görsel sunumunda yüksek karşıtlık modu görsel bağlamda ilavelerle iyileştirirken metindeki renk zıtlığını korunuyor. Bu arada klavye navigasyonu ve ekran okuyucu ile her tür kullanıcı için tarayıcı deneyimi daha iyi bir noktaya taşıyor.
  • Xbox Her Yerde Oyna deneyimiyle oyuncular oyunu bir kere satın alıp, Windows 10 PC veya Xbox One’larında aynı gelişmeler, kaydedilmiş aynı oyun ve paylaştıkları başarılarla oynayabiliyorlar. Microsoft Studios’un yayınladığı her yeni başlık Xbox Her Yerde Oyna’yı desteklerken Windows 10 ve Xbox One için Windows Store’da erişilebilir olacak. Cortana da Xbox One’da oyunculara sevebilecekleri yeni oyunlar bulmak, arkadaşlarının ne yaptığını göstermek, grup açmak ve ortak projeler başarmak üzere hazır bulunacak. Kinect kullananlar Xbox One’da “Hey Cortana, Xbox On” diyerek Xbox One’larını kullanıma açabilecekler.  Yıldönümü sürümüyle beraber kullanıcıların en çok talep ettiği dil seçimi alanında da destek geliyor. Böylece bölgesel dillerden bağımsız olarak oyuncular Xbox One’ın desteklediği diller arasından dilediklerini bölge ve arka plan müziğinden bağımsız olarak seçebilecek.  

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesini alabilmek için öncelikle işletim sisteminin Windows 10’a yükseltilmesi gerekiyor. Ücretsiz yükseltme için son gün 29 Temmuz 2016.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun