Bilişim 15 TEMMUZ 2011 / 15:57

Vodafone'un 4 büyükleri internetle buluşturmak için hazır

Vodafone Türkiye, Türkiye'de 3G mobil internet servislerinin kullanıma girmesinin 2. yılı şerefine 4 büyük internet teklifini abonelerinin beğenisine sundu.Vodafone Türkiye, Türkiye'de 3G internet servislerinin hizmete girmesinin 2. yılı şerefine gerçekleştirdiği basın toplantısında 4 yeni  internet teklifini duyururken, sektöre ve yatırımlarına yönelik genel bir değerlendirmede bulundu.

Toplantıda ilk sözü alan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, öncelikle bu toplantıyı bir kutlama olarak organize ettiklerini, ancak geçtiğimiz gün 13 askerin şehit edilmesinden duydukları üzüntü nedeniyle toplantıyı bir bilgilendirme toplantısına dönüştürdüklerini belirterek söze başladı.

Konuşmasında Türkiye'deki ve dünyadaki mobil kullanım eğilimlerine değinen Timuray, bugün dünya nüfusunun yüzde 77'sinin mobil teknolojilerle birbirine bağlı olduğunu ve mobil ekonominin dünya genelinde 1,3 trilyon dolarlık bir büyüklüğe eriştiğini ve bunun dünyadaki genel gayri safi hasılanın yüzde 2'sine karşılık geldiğini söyledi. Dünya mobil ekonomisinde mobil veri pazarının 300 milyar dolarlık bir paya sahip olduğunu söyleyen Timuray, günümüzde dünya mobil kullanıcılarının beşte birinin 3G abonesi olduğunu, bunun 2014 yılında 2 milyar 770 milyon aboneye tırmanarak toplam mobil abone sayısının yarısına ulaşacağını kaydetti.

"İnternet penetrasyonunda yüzde 10 artış GSYİH'te yüzde 1,4 artış getirir"

[caption id="attachment_30664" align="alignright" width="270" caption="Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray"][/caption]

Timuray, akıllı telefon kullanımına da değinerek 2012 yılında dünyada akıllı telefon sahipliğinin kişisel bilgisayar sahipliğinin önüne geçeceğine dair öngörüleri paylaştı. Mobil veri trafiğinin 2015 yılında bugüne kıyasla 26 kat artacağını söyleyen Timuray, "İnternet penetrasyonundaki yüzde 10'luk bir artış gayrı safi yurtiçi hasılada yüzde 1,4'lük bir yükselmeyi beraberinde getiriyor. Ekonomik kalkınmanın sürdürülmesi açısından internet kullanımının artırılmasını bir misyon olarak görüyoruz" dedi.

Timuray, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'de internet kullanımı yüzde 33'ken Avrupa'da yüzde 70 seviyesinde. Bununla birlikte Türkiye'de 3G internet aboneliği yüzde 36 ile Avrupa'nın önünde. Biz artık 3G hat sahiplerinin veri kullanım oranlarını artırmak istiyoruz. Abonelerimizin yüzde 50'si artık aynı zamanda 3G abonesi. Veri kulanımı 2 yılda 20 kat arttı, veri gelirleri Vodafpne Türkiye'nin toplam gelirlerinin yüzde 5,5'ini oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl 1 milyar 41 milyon TL'lik teknoloji altyapı yatırımı yaptık, nüfusun yüzde 78,8'ini 3G hizmetinin kapsama alanına aldık. 'Süper İnternet' adını verdiğimiz projeye uzun soluklu bir proje olarak bakıyoruz, bu sayede Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşümünü hızlandırmak ve 'Süper Türkiye' hayaline ulaşmak için üzerimize düşeni yapmak arzusundayız."

Kampanyalar 4 koldan geliyor

Vodafone'un duyurduğu yeni avantajlı internet paketleri, neredeyse tüm kullanım biçimlerini içine alan 4 gruptan oluşuyor:

1. Ücretsiz mobil internet deneme kampanyası: Vodafone aboneleri, özel bir numaraya mesaj atarak 15 Temmuz - 15 Ağustos tarihleri arasında 1 ay boyunca mobil interneti ücretsiz olarak kullanabilecekler. Vodafone daha önce bu kampanyayı bu yılın başında gerçekleştirmiş ve 1 milyon kullanıcının bu yolla mobil interneti deneyimlemesini hedeflerken 2 milyon kullanıcıya ulaştığını açıklamıştı.

2. Vodem kampanyası: Vodafone, ayda 29 TL'den 3 aylık mobil internet paketi alana Vodem mobil modemi 5 TL'ye vereceğini duyurdu. Böylece dizüstü bilgisayarı için internet alana modem neredeyse bedavaya gelmiş olacak.

3. Akıllı telefon kampanyası: Vodafone, HTC ile yaptığı anlaşma çerçevesinde HTC'nin yeni modellerinden HTC Wildfire-S akıllı telefon modelini ayda 5 TL'den başlayan farklı kullanıcılarla buluşturacak.

4. Webbox kampanyası: İşte bu biraz değişik bir olay. Vodafone, evinde interneti geçin bilgisayar bile olmayan kullanıcıları hedefleyen Webbox adlı ürünün 3G sürümünü Ağustos ortasında ilk kez Türkiye'de satışa sunacağını açıkladı. Ürünün 2G ağlarına uyumlu sürümü daha önce Güney Afrika, Hindistan ve Ghana'da satışa sunulmuştu.Webbox, üzerinde televizyona bağlantı kablosu olan bir klavyeden ibaret. Klavyeyi televziyona bağlıyor, altına da SIM kartı takıyor ve televizyon ekranından internette dolaşmaya başlayabiliyorsunuz. Bunun maliyeti, 1 GB internet paketine 12 ay boyunca abone olanlar için ayda 10 TL olarak açıklandı.

Merak edenler için Webbox işte böyle bir şey:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Coagm8tmYqk[/youtube]
YORUMLAR
wodafone 17 KASIM 2011 / 13:47 0 0
vodafone dan 3g mobil modem aldım en uzun kesintisiz internet bağlantım 5 dakika onun haricinde her iki üç dakikada bir kesinti yaşanıyor yani devamlı bağlantı kesiliyor çekme işi felan palavra telefonun full çektiği yerdede deniyorum nasılmı usb uzatma kablosu aldım modemi evin başka bir ucuna taşıdım yine kopuyor yani çekişle felan alakası yok bence bu kesintilerin amacı kullanıcıların download yapmasını engellemek çünkü download yapılınca bu servis sağlayıcısına ekstradan maliyet demek vodafone da demekki müşterilerinin download yapmasını engellemek istiyor ve böylece maliyeti aza indirgeyip kendisi daha çok para kazanmak istiyor size tavsiyem kesinlikle vodafon 3 g modem alıpta internete bağlanmayın vodafonela hiç işiniz olmasın hatta, demekki vodafonun niyeti kötü müşterilerini kazıklıyor o yüzden vodafonla ilişkilerinizi bitirin.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun