Bilişim 17 EYLÜL 2012 / 15:33

Vodafone Türkiye'nin akciğerlerini orman yangınından koruyacak

Vodafone Türkiye'nin akciğerlerini yangından koruyacak

Vodafone, orman yangınlarına karşı etkin çözüm sağlayan Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi’nin Türkiye’de ilk pilot uygulamasını Ege Orman Vakfı işbirliğiyle 70 bin ağaçlık Bakioğlu Ormanı'nda başlattı. 



Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi ile Vodafone Türkiye M2M, yani makineler arası iletişim teknolojilerini, Türkiye’nin akciğerlerini korumak üzere devreye soktu. Sistem sayesinde gözetim altına alınan orman alanına yerleştirilen algılayıcılar sayesinde orman yangını daha ilk saniyelerinde algılanabiliyor. Algılayıcılara yerleştirilen SIM kartlar üzerinden ilgili birimlere bilgi iletiliyor, böylece yangına müdahalede hız kazanılıyor.

İzmir’de bulunan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adnan Menderes Hava Limanı Baş Müdürlüğü’ne ait olan, bakım ve koruması Ege Orman Vakfı’nca yapılan 70 bin ağaçlık Bakioğlu Ormanı’nda ilk pilot uygulaması gerçekleştirilen Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi ile orman yangınları ve yangının çıktığı orman içindeki noktalar erkenden tespit edilecek. Böylece ilgililer uyarılarak müdahale yangın yayılmadan yapılabilecek.

Yangını SIM kartlar haber verecek

Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi’ne SIM kart ile iletişim ve yazılım desteği sağlayan Vodafone Türkiye, bu sistem sayesinde ormanların korunmasına ve sürdürülebilir gelecek hedefine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Proje kapsamında 65 Hektarlık Bakioğlu Ormanı’na yerleştirilen algılayıcılarla donatılmış 30 adet cihaz, yangınları kontrol altına alacak. Cihazlar, içlerindeki SIM kartlar üzerinden SMS, siren, e-posta, telefonla arama gibi farklı uyarı yöntemleriyle, anında Adnan Menderes Devlet Hava limanı, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve Ege Orman Vakfı dahil olmak üzere ilgili birimlere bilgi veriyor.

Vodafone hem orman koruyor, hem orman kuruyor

Vodafone Türkiye, Yeşile Saygılı Kırmızı vizyonu kapsamında, Orman Yangını Erken Uyarı Sistemi’yle eş zamanlı olarak Ege Orman Vakfı ve Orman ve Su işleri Bakanlığı ortaklığında gerçekleştirilen Çeşme – Ildırı ağaçlandırma proje sahasının 5 hektarlık kısmında Vodafone İzmir Ormanı’nı da kuruyor.

İlk aşamada Vodafone Türkiye tarafından ücretsiz olarak 10 bin fidan dikilecek ormanın yüzde 50’sini kızılçam ağaçları oluşturacak. Kalan yarısında ise Kıbrıs akasyası, biberiye, kara servi, yalancı akasya, mantar meşesi, akçaağaç, tespih ağacı, sığla, defne, mavi servi, aylantus ve kuşdili ağaçları olacak.

Kâğıt israfını önlemek amacıyla Nisan 2010’dan bu yana e-fatura ile hizmet veren Vodafone, başlattığı kampanya tarihleri arasında e-faturaya geçen aboneleri adına da Vodafone İzmir Ormanı’na fidan katkısında bulunacak.
Erken Uyarı Telemetri sistemi nasıl işliyor?

Sistem orman alanına yerleştirilmiş olan sensörler ile kurulan ağ sayesinde saniyelerle ifade edilecek bir süre içinde uyarı vermeye dayanıyor. Düzenli olarak orman alanındaki nem, karbondioksit, ısı gibi bulguları değerlendiren cihaz, verilerde normalin üzerinde bir durum ortaya çıkması halinde uyarı sistemini devreye sokuyor.

Cihazın temel özellikleri arasında veri tabanı kaydı, acil durumları SMS ile gönderme, GPS koordinatı ile bildirim, karbondoksit ve ısı gibi farklı değerlerin tanımlanması yer alıyor. Sistem cihaz üzerindeki ısı ve karbondioksit algılayıcıları yardımıyla yangın algısını en yakınındaki birimlere koordinat bilgisiyle birlikte aktarıyor.

Yangın algısı birimler arasında SMS ile gelen alarm kodu ile dağılıyor ve GSM şebekesi üzerinden operatöre aktarıyor. Operatör düzeneği alarm durumları için önceden tanımlanmış senaryoya göre hareket ediyor. SMS, siren, e-posta, telefonla arama gibi farklı yöntemlerle ilgili birimlere bilgi veriliyor.

Ek algılayıcıların desteğiyle sistem ormanları başka tehlikelerden de koruyabiliyor. Örneğin kaçak kesim, nakletme, işgal, usulsüz açma, izinsiz otlatma gibi orman suçları hakkında hızla bilgi sahibi olmak ve önlem almak mümkün oluyor. Ayrıca yine ek algılayıcılar yardımıyla nem, iklim koşulları, yağmur, rüzgâr, orman örtme derecesi gibi istatistiki veriler toplanabiliyor.
YORUMLAR
Erhan Ark 18 EYLÜL 2012 / 15:02 0 0
Düşünce güzel ama ütopik. Vodafone cihazları, sensörleri, data kullanımı ve sms leri ücretsiz şekilde sağlayacaksa, 100 milyon adet cihaz koysun hemen ormanlara, ancak bu şekilde fayda sağlanır. Aksi taktirde uydudan an be an izlemek daha ucuza mal olur emin olun...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun