Bilişim 04 HAZİRAN 2015 / 11:56

Vodafone Cep Cüzdan'ı geliştirmeyi sürdürüyor

Vodafone, işbirliği yaptığı kurumlarda kredi kartı ve nakit para olmaksızın ödeme yapmayı kolaylaştıran Vodafone Cep Cüzdan uygulamasına “Gözle Doğrulama”özelliğini ekledi.Vodafone’un global inovasyon şirketi OKSİJEN’in, akıllı telefonlar ile çekilen sıradan bir fotoğrafı kullanıcıların dijital yaşamını koruyan bir anahtara dönüştüren Eyeprint ID teknolojisinin yaratıcısı EyeVerify firması işbirliği ile geliştirdiği “Gözle Doğrulama” teknolojisi ile, mobil ödemede güvenlik önlemleri, ileri bir boyuta taşındı. Böylece Vodafone Cep Cüzdan kullanıcıları, iOS 6.0 ve üstü bir cihazda, güvenli ve kolay erişim için şifre kullanmadan “Gözle Doğrulama” ile uygulamaya giriş yapabilme imkanına kavuşuyor.

Vodafone’un Türkiye’de ilk kez sunduğu, patentli ve yüksek ölçeklenebilir biyometri teknolojisi “Gözle Doğrulama” teknolojisi, gözün damar izini kullanarak oluşturduğu Eyeprint ID'yi yüksek güvenli ve şifreli bir şekilde saklıyor ve yüzde 99.99 doğruluk payı ile çalışıyor. Cep Cüzdan kullanıcılarına sunulan “Gözle Doğrulama” teknolojisi, 50 karakterlik karmaşık bir şifre ile eşdeğer güvenlik sağlıyor. Ayrıca, tamamen kişiye özel olduğundan, düzenli olarak şifre değiştirmeyi gerektirmiyor, şifre unutma ya da şifre girişi yaparken zaman kaybı yaşama gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Kullanıcıların cep telefonlarında ek bir donanım gerektirmeden ve 1 saniyeden hızlı bir sürede, şifre gerektirmeden pratik, güvenli, kendilerine özel bir kimlik doğrulama deneyimi sağlıyor.

100’den fazla kurumun faturası ödenebiliyor

Katılım bankacılığının öncü kuruluşu Türkiye Finans Katılım Bankası ile işbirliğine giden Vodafone, Cep Cüzdan kullanıcılarına fatura ödemelerinde de önemli kolaylıklar sunuyor. Vodafone Cep Cüzdan kullanıcıları, 100’den fazla kurumun faturasını sadece abone numarasını kullanarak uygulama üzerinden ödeyebiliyorlar. Ayrıca, önceki faturalarını buradan takip edip fatura ödemelerini kaydedebiliyorlar. Diğer yandan, son ödeme tarihini geçirip ceza ödeme durumunu ortadan kaldırmayı hedefleyen “hatırlatma” özelliği sayesinde, kaydedilen faturalar kesildiği an kullanıcının haberi oluyor ve bu faturaların son ödeme tarihi gelene kadar belli aralıklarla hatırlatma uyarıları gönderiliyor. Kullanıcılar, faturalarını gördükten sonra istedikleri zaman ödemeyi yapabiliyorlar.

Günümüzde gittikçe daha fazla sayıda işyeri mobil ödeme kabul ederken tüketicilerin de mobil cihazlarıyla ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri özgür ve güvenli bir alışveriş ortamı talep ettiklerini ifade eden Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, şunları söyledi:

“Vodafone olarak, ülkemizde öncülüğünü yapmayı hedeflediğimiz dijital dönüşümün önemli aşamalarından birinin mobil ödeme olanaklarının yaygınlaştığı bir topluma geçmek olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda, tüketicilerimizin hayatını kolaylaştıracak mobil ödeme altyapılarına yatırım yapıyoruz. Kasım 2013’te sunduğumuz Vodafone Cep Cüzdan ile tüketicilerimize 90 bin işyerinin yanı sıra Multinet ile anlaşmalı 20 binin üzerinde restoran ve kafede de ödeme yapma imkânı sunuyoruz. Bir yandan uygulamamızın kullanım alanlarını sürekli geliştirirken, bir yandan da abonelerimizin mobil ödeme deneyimlerini daha güvenli ve kolay hale getirmek için önlemler alıyoruz. Bu kapsamda, Vodafone Cep Cüzdan uygulamasına eklediğimiz ‘Gözle Doğrulama’ teknolojisiyle kullanıcılarımızın herhangi bir şifre kullanmadan, sadece göz teması kurarak uygulamaya giriş yapabilmelerini sağlıyoruz. Diğer yandan, 100’den fazla kurumun faturasını sadece abone numarasını kullanarak uygulama üzerinden ödeme imkânı sunuyoruz.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun