Bilişim 11 MAYIS 2012 / 11:10

VMware Forum 2012’de konuşulan konu yine bulut bilişim

VMware Forum 2012’de bulut bilişim konuşuldu

İstanbul’da düzenlenen VMware Forum 2012 etkinliğinde kurumlar ve sektör profesyonelleri bir araya gelerek doğru bulut stratejilerini ve bulut bilişim alanındaki yenilikleri mercek altına aldı. VMware, bulut bilişimin bugününü ve yarınını İstanbul’da düzenlediği bir etkinlikle masaya yatırdı. VMware uzmanları, bulut bilişim öncüleri, sektör analistleri ve IT profesyonelleri ile kurumların yöneticileri, işlerini buluta taşıma ve büyütme konusunda sorularına yanıt bulmak, daha etkili bir bulut stratejisi geliştirmek için uygulanabilecek önerileri tartışmak üzere VMware Forum İstanbul 2012’de bir araya geldi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan VMware Global Saha ve Müşteri İnisiyatifleri Bölümü Teknolojiden Sorumlu Başkanı, veya daha kısa titriyle VMware CTO'su Paul Strong, BT’nin dönüşümünün kurumların iş yapış biçimini nasıl etkilediği, bulutun bu dönüşümdeki rolü ve önemi hakkında genel bilgiler verdi.

Sanallaştırma olmadan bulut olmaz

Strong konuşmasında şunları söyledi: “Teknoloji açısından evrimsel nitelik taşıyan bulut, BT’nin sunulması ve tüketilmesi açısından büyük bir dönüşüm sağlıyor. Bu yeni model, kurumlara farklılıklarını destekleyen IT’ye odaklanma, gerçek avantaj sağlamayan IT’ye kaynak ayırmadan bunları hizmet olarak buluttan alma olanağı veriyor” diye konuştu.

“Sanallaştırma olmadan bulut bilişimin var olması düşünülemez” diyen Strong, VMware’in bu devrimin tam kalbinde olduğunu ifade etti. Strong ayrıca VMware kullanan tüm kurumların, çoktan özel bulutlarını yaratmak için ilk adımlarını attığına dikkat çekti.

Üniversitelere kadar sanallaşacaklar

VMware Türkiye Satış Müdürü Yakup Börekcioğlu da VMware Türkiye’de sanallaştırmanın başlangıcı ve bugün gelinen nokta hakkında bilgi verdi.

Özellikle KOBİ’ler alanında VMware’in çok büyüdüğüne dikkat çeken Börekcioğlu, VMware Türkiye’nin müşterilerine yerel destek vermek üzere yeni bir çağrı merkezi açmaya yönelik çalışmaları başladığı, Türkçe portal çalışmasının sonlandığı, üniversitelerde VMware eğitimlerinin verilmesi ve üniversitelerin sanallaştırılmasına yönelik çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Bulut bilişim keyfiyet değil mecburiyet

Etkinliğe video konferans sistemi aracılığıyla T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Yıldırım, kaynak israfının önüne geçen bulut bilişimin, bilgiye daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaşmanın yolu olduğunu belirtti.

Bilgi toplumunun geleceğinin bulut bilişimde olduğunu söyleyen Yıldırım, karar vericilerin artık bir çekincelerinin olmaması gerektiğini, bulut bilişimin keyfiyet değil bir mecburiyet olduğunu söyledi.

2023 hedeflerinden de bahseden Binali Yıldırım, şu an 35 milyar dolar olan bilişim cirosunun 160 milyar dolara, Ar-Ge’ye ayrılan payın binde 9’dan yüzde 2.5’a ve şu anda 16 milyon olan genişbant ulaşımının da 30 milyona çıkarılacağını kaydetti.

Gün boyu devam eden etkinlikte daha sonra VMware uzmanları VMware'in PC sonrası dönem vizyonu etrafında oluşturulan stratejisi ve sunduğu çözümler hakkında kapsamlı bilgiler paylaştılar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun