Bilişim 10 AĞUSTOS 2011 / 14:56

Vestel LED ile aydınlatacak

Vestel aydınlatma sektöründe yüksek enerji verimliliği sağlayan ve zaten televizyon üretiminde önemli bir yer tutan LED aydınlatma sistemlerini üretmek için Cree ile iş birliğine imza attı.

[caption id="attachment_32360" align="alignnone" width="455" caption="Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül ve Cree Kurumsal Pazarlama, Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Matthew James"][/caption]

Dünyanın son dönemde hem televizyon hem de aydınlatmada kullandığı LED teknolojisine ülke içinden en büyük yatırım Vestel’den geldi. Şirket, iki yıl içerisinde yüzde 50 pazar payı hedeflediğini açıkladı. Vestel’in hedefleri arasında hem kamu kurumlarından alabileceği büyük çaplı ihaleler, hem de büyük kurumların aydınlatma sistemleri yer alıyor. Ayrıca Vestel markalı son kullanıcıya yönelik LED aydınlatma ürünleri de 15 Ağustos’ta piyasa sürülecek.

Yapılan işbirliği çerçevesinde Vestel fabrikalarında paketleme, dizme ve tasarım yapılacak. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül’ün açıklamalarına göre, tamamen üretim için önemli ölçüde devlet teşviki gerekiyor. Yüngül’ün verdiği bilgilere göre, LED aydınlatma ürünlerinin her birindeki yerli üretim payı yüzde 70 olacak.

Yüngül, sadece bu iş için iki yıl içinde 50 milyon dolarlık bir yatırımda bulunacaklarını, konuyla ilgili üretim safhasında gereken ‘optik film’ üretecek mühendis için İTÜ ile proje geliştirdiklerini aktardı. Sadece LED üretimi için 60 kişilik bir Ar-Ge ekibi kurduklarını belirten Yüngül, elektrik ve power kart üretiminde dünyanın en iyilerinden oldukları için önemli bir üretim avantajları olduğunu ifade etti.

Sadece Türkiye değil, çevre ülkelerin de pazarları hedefleniyor

Ortadoğu, Rusya ve Türk Cumhuriyetlerinde önemli bir aydınlatma pazarı bulunduğuna dikkat çeken Yüngül, kesin olmasa da Türkiye’deki enerji harcamalarının yüzde 10 ila 15’inin aydınlatmaya gittiğini öğrendiklerini söyledi. Ülkedeki cari açığın bu kadar büyüdüğü günlerde enerjide yaratılacak tasarrufun çok önemli olduğunu vurgulayan Yüngül, klasik aydınlatma sistemlerinde 60 watt harcanırken LED sistemlerde sadece 9 watt harcandığını belirtti.

Dünya LED aydınlatma sektöründe önemli söz sahiibi olan Cree adına Cree Kurumsal Pazarlama, Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Matthew James, toplantıda şirketle ilgili bilgiler verdi. LED aydınlatma alanında onaylanmış bin 551 patenti bulunan Cree’nin onaylanmayı bekleyen 2 bin 241 patenti bulunuyor. James, toplamda 3 bin 500 başvuruyu bulan patentleriyle dünyanın bu konuda en fazla patent sahibi şirketi olduklarını aktardı.

Türkiye pazarında neden Vestel ile işbirliğine gittiklerini de açıklayan James, öncelikle Vestel’in teknolojik altyapısının çok iyi durumda olduğunu vurguladı. James’e göre, Vestel’in büyük bir televizyon üreticisi olarak imalat kapasitesi oldukça geniş.

LED aydınlatmaların aydınlatma sektöründe bir devrim olduğunu ifade eden James, nükleer santrallerin tartışıldığı bir ortamda enerji verimliliği sağlamanın çok önemli olduğunu belirtti.
ETİKETLER : Aydınlatma Cree LED vestel
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun