Bilişim 20 MART 2013 / 15:07

Vestel City Mega Fabrikalar'a konu oldu

Vestel’in Manisa’da kurduğu ve Avrupa’nın en büyük tesisi olan Vestel City, National Geographic’in “Mega Fabrikalar” belgesel serisine konu oldu. “Mega Fabrikalar: Vestel” bölümü izleyicilere 1 milyon metrekarelik alanıyla Vestel City’nin kapılarını açıyor. Bugüne kadar Coca-Cola, Ferrari, Boeing, Jack Daniels, Lego, Ikea, Lamborghini gibi dünya çapında farklı sektörlerden 70’i aşkın küresel markanın yer aldığı seride 14 bin çalışanıyla, yılda 35 milyon cihaz üretebilme kapasitesine sahip bir tesis yaratan Vestel de yer alacak. Şirket, National Geographic Channel’in dünyaca ünlü markalara yer verdiği Mega Fabrikalar belgesel serisine giren dünyanın ilk elektronik ve beyaz eşya şirketi oldu.Vestel’in Mega Fabrikalar’a seçiminde üretim kapasitesi, kapalı alan büyüklüğü, üretim hızı ve çalışan sayısı gibi kriterler göz önüne alınırken, 1 milyon metrekarelik bir alana yayılan Vestel City, Avrupa’nın en büyük tesisleri arasındaki yerini aldı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan kendisinin de Mega Fabrikalar serisinin takipçilerinden biri olduğunu belirtirken, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bu efsanevi seriye Türkiye’nin Vestel City ile girmesi Vestel çalışanları için olduğu kadar ülkemiz için de gurur verici. Avrupa’nın tek lokasyondaki en büyük fabrikası Vestel City’de ürettiğimiz ürünleri 140 ülkeye ihraç ediyoruz. 500’ün üzerinde markaya günde 76 bin ürün, yılda 15 milyon elektronik ve 7 milyon beyaz eşya üretebiliyoruz. Vestel City’de ürettiğimiz ürünlerin yüzde 88’ini 140 ülkeye ihraç ediyoruz. Dünya çapında 500’ün üzerinde markaya her yıl 4 binden fazla televizyon çeşidi üretiyoruz. LCD TV’de Avrupa pazarında yüzde 21 payla ikinci sıradayız. Türkiye’nin toplam TV ihracatının yüzde 88’ini tek başımıza gerçekleştiriyoruz. 2012’de elde ettiğimiz 2,9 milyar dolar ihracatla son 15 yıldır dayanıklı tüketimde Türkiye’nin ihracat şampiyonluğunu elde tutuyoruz.”

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=o9bKjd3zncY[/youtube]

Belgesel için 6 kişilik bir ekip Vestel City’de 12 gün süren çekimler sonunda saatlerce görüntü aldı. Çekimlerde, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu prodüksiyon ekibi ile tüm fabrikaları dolaşarak haftalık rutininin mercek altına alınmasına izin verdi. Belgesel ile ilgili düzenlenen basın toplantısında söz alan Fox International Channels Afrika ve Avrupa Başkanı Jesus Perezagua Vestel markasının Türkiye’nin küresel marka yaratmaktaki en büyük başarılarından biri olduğunu düşündüğünü belirterek, şunları söyledi:
"Yüksek üretim kapasitesi, yüzlerce markaya üretim yapması ve ihracat hacmiyle bir mega fabrika olduğunu kanıtladı. Mega Fabrikalar National Geographic Channel’ın tüm dünyada izlenme rekorları kıran ve dünya çapında ün yapmış global markalara ev sahipliği yapan belgesel dizisi. Bu markalar arasına Vestel’i katmış olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz."Mega Fabrikalar formatı ve çekim teknikleriyle hazırlanan 45 dakikalık belgeselin prömiyeri 24 Mart Pazar günü saat 22:00’de National Geographic Channel’da yayınlanacak. Belgeselin Türkiye’nin ardından dünyanın farklı ülkelerinde de yayınlanması planlanıyor.

Vestel akıllı telefon çalışmalarını hızlandırdı

Vestel City’de 2013’te yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini kaydeden Turan Erdoğan, akıllı telefonda Vestel’in akıllı tahtada edindiği AR-GE deneyiminin katkısıyla Türkiye’de yerli tasarım ve üretime başlayacak ilk şirket olacaklarını söyledi. Erdoğan, ürün için AR-GE, üretim ekipmanı ve lisans yatırımlarını sürdürdüklerini, şu anda Türkiye'deki tüm GSM operatörleriyle görüşme halinde olduklarını belirtti. Prototiplerin hazırlık aşamasında olduğunu ifade eden Erdoğan, yıl sonuna doğru seri üretime geçmeye hazırlandıklarının altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun