Bilişim 28 EYLÜL 2012 / 10:44

Veriyi yüz milyonlarca yıl saklayacak yöntem bulundu

Veriyi yüz milyonlarca yıl saklayacak yöntem bulundu

Günümüzün optik, manyetik veya silikon bazlı depolama cihazları veriyi 100 yıl bile üzerinde tutamazken, Hitachi veriyi 100 milyon yıl boyunca bozulmadan saklayabilecek yeni bir yöntem geliştirdi.Verilerimizi uzun süre saklamak için düzgün bir yöntem hala bulamadık. Bir fotoğrafı kağıda basıp 100 yıl saklama sözü verebiliyoruz, ama bir diske kaydedip 100 yıl saklama sözünü veremiyoruz. Bu da sabit disklerde, optik disklerde veya USB belleklerde saklanan çoğu içeriğin bir sonraki nesle bile ulaşamayacağı endişesi doğuruyor.

Ama galiba Hitachi sonunda bu işe bir çözüm bulmuş. Saatlerde kullanılan kuvars kristallerinin içine lazerle dantel gibi işledikleri bilginin bırakın yüz yılı, yüz milyonlarca yıl bozulmadan kalabileceğini söylüyorlar.

Yöntemi geliştiren kişi Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nden Kiyotaka Miura. Yöntem femtosecond, yani saniyenin bir milyonda birinin bir milyarda biri kadar zamanda atış yapabilen bir lazerle her defasında 100 adet ikilik kodun kuvars kristali üzerine kazınmasıyla gerçekleştiriliyor.

Ancak kuvars kristallerinin kapasite sorunu var. Bugün transistörlere dayalı belleklerde tırnak ucu kadar alana neredeyse terabyte ölçeğinde bilgi sığdırabiliyorken, kenar uzunluğu 2 santim ve kalınlığı 2 milim olan bir kuvars kesiti sadece 40 megabyte bilgi depolayabiliyor.

Fakat bu şekilde depolanan bilgi suya dayanıklı, ısıya dayanıklı, manyetik alanlardan etkilenmiyor. Hatta yanardağa atsanız çıkarıp gene üzerindeki bilgiyi okuyabilirsiniz diyorlar. Öyle görünüyor ki bu şekilde kaydedilen bilgiyi yok etmenin tek yolu kristali tuzla buz etmek.

Detayları bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun