Bilişim 04 KASIM 2013 / 11:26

Verilerinizi İsviçre Bulutu’na emanet eder misiniz?

ABD’nin teknoloji devlerinin kaybettiği güven ve yapancı şirketleri çekmek için Swisscom, “İsviçre Bulutu” oluşturuyor.Şirketlerin son dönemdeki eğilimi bulut bilişim yönündeydi. Ancak NSA skandalının ardından ortaya çıkan gelişmeler, bulut bilişimde oldukça ileride olan ABD şirketlerine güveni azalttı. Bulut bilişimin kavram olarak zayıfladığı şu günlerde, İsviçre bunu bir fırsata dönüştürmek için kolları sıvadı.

Güvenilir olmasıyla bilinen İsviçre Bankaları’nın misyonundan hareketle yola çıkan Swisscom, “İsviçre Bulutu” inşa etmek için hazırlıklarına başladı. Swisscom’un BT hizmetlerinin başındaki isim Andreas Koenig’in yaptığı açıklamaya göre, telekom hizmet sağlayıcısı yerel bir bulut için düğmeye basıldı.

Yasa dışı tehditlere karşı teknolojik olarak koruma sağladıklarını belirten Koenig, daha kritik verileri kendi konumlarında tutmak istediklerini duyurdu. Koenig şu şekilde devam etti:
“Veri koruması ve mahremiyeti İsviçre’de bir gelenektir. Bu sebeple bir veri elde etmek oldukça zordur. Ancak tabii yasal bir gereklilik ve mahkeme kararına uyum sağlamamız gerekir.”

Patriot ve FISAA endişe yaratıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 2001’de imzalanan Patriot Yasası ve 2008 yılında çıkan Foreign Intelligence Surveillance Yasası (FISAA) verilerin ABD’ye taşınmasına olanak tanıyor. Swisscom ise resmi bir talep olmadığı sürece verilere erişime izin vermiyor. Ancak İsviçre kendi sınırları içerisinde verilerin barındırılması koşulu getiriyor.

İsviçre uzun zamandır bankalarındaki verileri paylaşmamasıyla sermaye sahiplerinin gözdesi halinde. İsviçre Hükümeti de değeri 2 trilyon doları aşan finans merkezinin bir şekilde gözetlenmesinden endişe ettiği biliniyor. Bu doğrultuda Türkiye’de olduğu gibi finansal verilerin ülke içerisinde tutulması zorunlu tutuluyor.

Almanya’da da Deutsche Telekom’un başını çektiği iletişim şirketlerinin yerel internete kalkan oluşturmak için işbirliğine gidilmesi gündemde. Birçok ülke benzer bir yönelim içerisinde. Türkiye'de ise bu konuda herhangi bir girişim şu için görünmüyor.

Swisscom’un ne kadarlık bir yatırımla bulutunu oluşturacağı bilinmezken, 2016 yılına kadar kendi BT altyapısının yüzde 70’inin buluta taşınması bekleniyor.
ETİKETLER : isviçre bulutu swisscom
YORUMLAR
sercan 04 KASIM 2013 / 17:28 0 0
adamlar paraların sırını paylaşıyorlar artık... gerisini sen düşün
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun