Bilişim 07 ŞUBAT 2012 / 17:38

Veri yedekleme ve kurtarma konusunda kilit tavsiyeler

Veri yedekleme ve kurtarmanın 4 altın kuralı

Double-Take, hangi iş yeri olursa olsun, önemli verileri bilgisayar ortamından saklanması konusunda bilgi işlem sorumlularını uyardı. Şirket Teknik Müdürü Erkan Tuğral, normal koşullarda bilgi işlem yöneticilerinin bir kaç dolar kazanmak için tüm verilerini tehlikeye atmayacağını fakat, bazen başka öncelikleri tercih edebildiklerini söyledi. Şirketlerin bu geç kalmalar sebebiyle geri dönülmez sıkıntılar içine girebileceğini belirten Tuğral, verilerin yedeklenmeden uyunmaması gerektiğinin de altını çizdi.

Tuğral, yedeklemeler konusunda bilgi işlem profesyonellerine tavsiyelerde bulundu:

1. Kullandığınız WAN’ı sevin


Var olan geniş bant bağlantısı ile beraber çalışılabilecek bir yedekleme yazılımı kullanmalı. Veri transferini düzenlenemiyorsa en azından sıkıştırılmalıdır.

2. Yalnızca değişenleri yedekle


Yedeklemek için aynı veriyi tekrar tekrar göndermektense, değişen veriyi transfer etmek daha mantıklı olacaktır. Üstelik bu yolla depolama alanından da tasarruf sağlanır.

3. Bulut göz ardı edilmemeli


Bulut yedekleme ve kurtarma tamamen otomatik çalışmak üzere ayarlanabilir. Zira bulutun en önemli faydası yalnızca kullanılan kadar ödenmesidir.

4. Uyumlu olmalı


Yedekleme ve kurtarma yazılımı alırken mutlaka mevcut alt yapı ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun