Bilişim 07 ARALIK 2011 / 14:23

Veri merkezlerindeki yenilikler konuşuldu

Veri merkezlerindeki yenilikler konuşuldu

Veri merkezlerinde yenilikler 6 Aralık'ta İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda düzenlenen DatacenterDynamics İstanbul 2011 Konferans ve Fuarı’nda ele alındı.BThaber ve BTnet.com.tr’nin stratejik partner olduğu etkinlikte oturumun ilk konuğu, Google Eski Uluslararası Veri Merkezi Geliştiricisi Simon Tusha oldu. Global veri merkezi geliştirme uygulamaları hakkında bilgiler paylaşan Tusha, ‘Veri Merkezi Evrimi’ başlıklı sunumunda, veri merkezlerinde ve bulut teknolojilerindeki gelişimi anlattı.

DLB Associates Başkanı Don Beaty de, ASHRAE’nin çevresel uygulamaları ile ilgili bilgi verdi. Beaty, ASHRAE olarak ‘soğuk daha iyidir’ felsefesi ile uygun sıcaklık seviyeleri aralıkları saptadıklarını söyledi. Beaty, şöyle devam etti:

“İnternet veri merkezi (IDC) ve finansal hizmetler veri merkezi arasında büyük farklar var. Her ayakkabı herkese uymaz ve örneğin İstanbul deprem bölgesi. Bu yüzden IDC’ler farklı bir lokasyona alınabilir. Günümüzün veri merkezlerini oluştururken, bütünsel soğutma tasarımı, farklı disiplinlere uygun bir tasarım yaklaşımı izlemek gerek.”

Turkcell bulut stratejileri konusunda çalışmalar yürütüyor

Turkcell Kurumsal Müşteriler Yeni Nesil Ürünler ve Çözümler Pazarlama Yöneticisi Orçun M. Özalp de bulut servislerin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyüdüğüne dikkat çekerek, kendi bulut stratejilerini belirlemek için çalışmalar yaptıklarına işaret etti.

Özalp, şöyle devam etti: “Bir portal yapısından bulut çözümlerin sunulması yönünde planlarımız var. VMware ile bulut çözümlerinin sunumu için hazırlık yapıyoruz. Konuyla ilgili anlaşma ve altyapının tamamlanması ile sanallaştırmada da önemli bir oyuncu olacağız.”

IBM Global Teknoloji Hizmetleri Geliştirme lideri Chris Scott da, ‘Modüler veri merkezi, akıllı bir veri merkezidir’ başlıklı sunumuyla, yeni veri merkezi tasarım trendinde IBM’in ‘smart datacenter’ yapısını örnekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun