Bilişim 17 NİSAN 2012 / 14:05

Veri Merkezleri: Networking, Güvenlik Çözümleri ve Bulut Bilişim Platformu başladı

"Bilişim sektörü endüstrileşmek zorunda"

İnterpromedya tarafından Telehouse’un sponsorluğuyla düzenlenen Veri Merkezleri: Networking, Güvenlik Çözümleri ve Bulut Bilişim Platformu ilgi çekici açılış konuşmalarıyla başladı.2012 yılının üçüncü platform toplantısı olma özelliği taşıyan platform, İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir’in yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Açılış konuşmasında, 2011 yılına dair verilerden söz eden Güldane Taşdemir, sayısal verilerle ilgili öngörülerinden de bahsetti. Taşdemir, bilişim pazarının 2011 yılında 30 milyar dolarlık bir pazar olduğu bilgisini verdi.

İnterpromedya’nın geçtiğimiz yıl 50-250 arası çalışana sahip şirketler üzerinde yaptığı araştırmaya değinen Güldane Taşdemir, 20-49 çalışana sahip 24.893 şirket olduğunu ifade etti. Aynı araştırmaya göre bu şirketlerin yüzde 45 oranıyla imalat alanında faaliyet gösterdiklerini söyleyen Taşdemir, işletmelerin yüzde 67 oranla 15 yıldan daha fazla süre faaliyet gösterdiklerini ifade etti. Taşdemir, bu rakamın şirketlerin istikrarı açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Sözlerine şirketlerin bilişim yatırımlarına değinerek devam eden Taşdemir, şirketlerin gelişmelerini sürdürmelerinin temel anahtarının bilişim yatırımları olduğunu belirtti. Şirketlerin yüzde 67’sinin bilgi-işlem departmanı olmasına rağmen, bu konuda gelişimin şart olduğu söyledi. Güldane Taşdemir, 2011 yılında bilişim bütçesi olmayan yüzde 33’lük kesimin dikkat çekici olduğunu söyledi. Bu şirketlerin danışmanlık hizmetiyle bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Taşdemir, bilişime yatırım olmadan büyümenin zor olduğunu dile getirdi.

Şirketlerin giderek “mobilleştiğini” ifade eden Taşdemir, mobil cihazların çalışanlar arasında daha da yaygınlaşmasıyla birlikte şirketlerin işlerini daha hızlı çözebileceğini söyledi.

BT güvenliğine de değinen Taşdemir, şirketlerin bt güvenliğine çok fazla yatırım yapmamalarına rağmen, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek yeni ticaret kanunuyla birlikte bu konuya daha fazla yatırım yapacaklarını söyledi.

Bilişim sektörü endüstrileşmek zorunda

Açılışta söz alan Gartner Türkiye Yönetici Ortağı Halil Aksu, bulut bilişimin geçmişi ve geleceğinden söz etti. Bulut bilişimin son 4 yıldır çok revaşta olduğunu belirten Aksu, bulut bilişimin 15 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. Bulut bilişim denilince insanların aklına daha “hafif” bir kavram gelmesine rağmen, bulut bilişimin mekanik ve endüstriyel bir kavram olduğunu vurguladı.

Aksu, şu sıralar çok revaşta olmasına rağmen bulut bilişimin gelecekte çok fazla konuşulmayabileceğini söyledi. Bu duruma CRM üzerinden örnek veren Aksu, CRM’in de şu sıralar çok fazla konuşulmamasına rağmen öneminin artarak devam ettiğini ifade etti. Bulut bilişimin de CRM gibi gelecekte de çok büyük önem arz edeceğini dile getiren Aksu, her şeye rağmen bulutun önemini asla yitirmeyeceğini söyledi.

Bilişim sektörünün mutlak suretle endüstri haline gelmesi gerektiğini söyleyen Aksu, bu konuya elektriğin endüstrileşmesi üzerinden değindi. Elektrik endüstrisinin 100 yıl içerisinde şebeke haline gelebildiğini ifade eden Aksu, bilişim sektörünün de aynı şekilde şebekeleşerek endüstriye dönüşmesinin önemini vurguladı.

Açılışta konuşan bir diğer isim olan MedNautilus Türkiye Veri Merkezleri ve Bulut Bilişim Direktörü Borga Parlar, bulut bilişimin avantajlarından söz etti. Şirketlere temel olarak geleneksel bulut çözümlerini (ko-lokasyon, fiziksel ve sanal evsahipliği) sunduklarını belirten Parlar, şirketlerin ihtiyaçlarına göre çözümlerini şekillendirdiklerini ve parçalara ayırdıklarını ifade etti. Yazılım firmaları, katma değer ortakları ve sistem entegratörlerinin ekosistemi oluşturduğunu söyleyen Parlar, bu ekosistemin tek bir parça olarak gelişmesi gerektiğini dile getirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun