Bilişim 03 EYLÜL 2015 / 10:40

Veri merkezleri bulutlanıyor

Zenium tarafından gerçekleştirilen “Büyüme, Risk ve Bulut Yönetimi” adlı bağımsız araştırma, bulut bilişimin geleneksel veri merkezi sektörünün büyümesini durdurabileceğine dikkat çeken Gartner’ın 2016 sonunda veri merkezi sektörüne bulut bilişimin yön vereceği iddiasını doğruluyor.Araştırmaya göre İngiltere, Almanya ve Türkiye’de gerçekleştirilen araştırmaya katılan her 10 BT profesyonelinden 9’u (yüzde 91) bulut teknolojilerini kullandığını belirtirken, özel bulut çözümleri yüzde 56 oranla en popüler bulut çözümü olarak dikkat çekiyor. Araştırmaya katılan her 10 BT profesyonelinden 1’i (yüzde 89) gelecek 12 ay içinde diğer bulut çözümlerini değerlendirmeyi planladıklarını belirtiyor. Şu anda herhangi bir bulut çözümü kullanmayanların da yaklaşık yarısı (yüzde 45) bulut bilişime geçmeyi planladıklarını söylüyor.

Araştırmaya katılan her 4 Türk yöneticiden 1’i (yüzde 78) kurumsal verinin buluta taşınmasındaki en büyük sebep olarak devamlı artan veri hacmini gösteriyor. Bu rakam İngiliz yöneticiler arasında yüzde 65’e düşüyor. Dışkaynak kullanımı, sürdürülebilirlik açısından da büyük önem taşıyor. Her 3 katılımcıdan 1’i (yüzde 33), veri merkezi ihtiyaçları için dışkaynak olarak operatör seçmelerindeki en önemli üç kriterden birinin yeşil enerji hedeflerini tutturmak olduğunu belirtiyor. Halihazırda veri merkezi hizmeti için dışkaynak kullanan profesyoneller için diğer önemli kriterler; dayanıklılık/çalışma zamanı (yüzde 54), istihdam maliyeti (yüzde 51) ve ölçeklendirme (yüzde 41) olarak sıralanıyor.

Maliyet, değişen iş ihtiyaçlarına göre şekillenen veri merkezi hizmeti satınalma sürecinde yüzde 62 oranla hala önemli bir kriter olarak gösteriliyor. Halihazırda veri merkezi ihtiyaçları için dışkaynak kullanan katılımcıların belirttiği diğer önemli unsurlar, fiziksel güvenlik (yüzde 50), bilgi ve deneyim seviyesi (yüzde 49), genişleme (yüzde 32), dayanıklılık (yüzde 29) ve tesisin konumu (yüzde 27).

Zenium Technology Partners Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, “Büyüme, Risk ve Bulut Yönetimi” araştırmasının sonuçları, Zenium olarak karar vericilerin artık geleneksel olmayan yaklaşımları tercih ettiğine dair düşüncemizi destekliyor. Eski veri merkezi modeli artık sürekli gelişen teknoloji ve bunlara uyum sağlayan şirketlerin hızına yetişemiyor. Zenium olarak bu hızlı değişime yanıt vererek pazardaki talep doğrultusunda evrimleşen sağlam veri merkezi çözümleri sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun