Bilişim 30 EYLÜL 2011 / 15:01

Veno, Bilişim Zirvesi'nde "Mega akıllı şehir" deneyimini paylaşacak

Uzakdoğu’nun önde gelen “Smart City” teknoloji uygulayıcılarından Veno Technology Ltd.’nin yöneticisi Anders Chan ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi ’11 için İstanbul’a geliyor. Anders Chan, 4 Ekim Salı günü Bilişim Zirvesi ’11-ICT Eurasia’da Teknoloji Şehri İstanbul Forum’undaki konuşmasında Veno’nun Mega-Smart City deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

Veno’nun geliştirdiği IPv6 bazlı teknolojiler halihazirda Çin’de pek çok mega şehrin teknolojik altyapısının “Smart City” konseptine uyumlu hale getirilmesi için kullanılıyor. Tayland’da ise bu dönüşümün bütün bir ülke bazında gerçekleştirilmesi için Veno Tayland hükümetinin çözüm ortağı olarak görev yapıyor.

Veno’nun “Akıllı Şehir” anlayışı

“Akıllı şehir” tanımı “dijital şehir” türündeki tanımlardaki salt bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısına odaklanmakla kalmıyor. İnsan kaynakları, eğitim, sosyal ve etkileşimsel sermaye ve çevre değerlerine de önem veriyor.

Veno’ya göre akıllı şehirler dört ana boyutta tanımlanıyor ve değerlendiriliyor. Bu boyutlar:

- Yüksek oranlarda ölçeklendirilebilen, dayanıklı, verimli, çok yüksek sayılardaki kullanıcılara kolay yönetilen iletişim platformu sağlayan akıllı ağ altyapıları. Bu altyapılar sadece kablolu ve kablosuz ağlarla yetinmeyip; IPv4, IPv6 ve diğer yenilikçi iletişim teknolojilerini içeriyor.

- Farklı iş sektörlerindeki ilgili kişilerce kullanılacak akıllı uygulamalar. Üretim tesisleri çalışanlarının işlerini gitgide daha fazla bilişim teknolojisi ile koordine ederken, mühendisler uzak ve farklı bir merkezden çalışabiliyorlar ve buna rağmen proje verimli bir şekilde sonuçlandırılabiliyor. Bütün bu çalışmaların koordinasyonu farklı sektörlere uygun tasarlanmış akıllı uygulamalarla yapılabiliyor.

- Sunulan hizmetler sayesinde her yerde ve her zaman daha yüksek bir yaşam kalitesi elde eden akıllı “ağdaş”lar (netizen); örneğin, gitgide daha çok kişi fiilen banka, devlet dairesi gibi hizmet sağlayıcıların gerçek yerlerine gitmek yerine taşınabilir akıllı cihazlarını kullanarak sanal ortamlarda işlerini görerek hem zamandan tasarruf edecekler, hem de daha az kaynak ziyan edecekler, böylece de yaşam kalitelerini yükselteceklerdir.

- Ağdaş ve vatandaşlarına hizmet eden akıllı hükümetler (yerel ve merkezi). Güncelliğini yitirmiş yalın metodlar yerine iletişime dayalı, uygar metodlar kullanılarak vatandaşlar ve hükümet organları arasındaki etkileşim daha verimli ve sevimli hale getirilecektir.

Veno Technology Ltd. 4 ana boyutlu felsefesine dayandırdığı Smart City uygulamalarını Çin’de milyonlarca kişinin yaşadığı pek çok şehirde yerel hükümet ve kurumlarla yaptığı işbirlikleri çerçevesinde yürütüyor. Tayland’da ise Veno ve Tayland Hükümeti bütün bir ülke çapında işbirliği yürütüyor, Malezya ve Endonezya Hükümetleri ile de işbirligi geliştirme çalışmaları devam ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun