Bilişim 05 NİSAN 2016 / 14:52

"Üretim süreçleri gözden geçirilmeli"

Ankara’da düzenlenen Bilişim Zirvesi 2016’da, Kamuda Dijital Dönüşüm, Siber Güvenlik, Eğitim Çözümleri, Girişimcilik ve İnovasyon gibi konular ele alındı. Kamu ve özel sektörde çalışan 1000’in üzerinde bilişim profesyonelini bir araya getiren etkinliğin açılış konuşması Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından gerçekleştirdi. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu’nun da konuşmasıyla yer aldığı etkinlik, Ankara JW Marriot Otel’de düzenlendi.

Açılışını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın yaptığı Microsoft Ankara Bilişim Zirvesi, kamu ve özel sektörün bilişim profesyonellerini bir araya getirdi.

Zirvede konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, Dördüncü Endüstri Devrimi’nin Türkiye’nin gelişimi için muazzam fırsatlar sunduğunu belirterek “Geleceğin dünyasını bilgi tabanlı bir ekonomi inşa eden ülkeler kuracak. Ülke olarak kalkınma stratejimizin odak noktasını da bilişim teknolojileri alanında daha donanımlı, daha yenilikçi ve girişimci bireyler ve işletmeler oluşturmalı” dedi.

Konuşmasında sürdürülebilir ekonomi ve toplumsal refah için toplumların sürekli gelişmesi ve yenilik yaratması gerekliliğine değinen Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, “Doğal kaynakların kullanımına dayanan üretim süreçlerinin günümüz ekonomisinde sürdürülebilir olmadığını görüyoruz” dedi. Kansu sözlerine şöyle devam etti:

“Geleceğin dünyasını bilgi tabanlı bir ekonomi inşa eden ülkeler kuracak. Ülke olarak kalkınma stratejimizin özünü de daha bilişim teknolojilerinin donanımlı, daha yenilikçi ve girişimci insanımız ve işletmelerimiz oluşturmalı. Bu bilinçle hareket eden 64. Hükümetimizin, ülkemizin orta-üst gelir grubu ülkeler arasından çıkıp, yüksek gelir grubu ülkeler arasına girmesi için bilim ve teknoloji ile inovasyon alanında yaptığı atılımları memnuniyetle izliyor ve destekliyoruz. Ülkemizin kalkınmasına daha fazla ivme sağlayacak yüksek katma değerli alanlara odaklanılırken, dünyada ve ülkemizde kamuda belli başlı kaygıların da mevcut olduğunu gözlemliyoruz.”

Tarih boyunca dört büyük endüstriyel devrimin yaşandığını belirten Murat Kansu, bunların sırasıyla su ve buhar gücünün daha verimli kullanılmasını sağlayan mekanik tezgahların icat edilmesiyle Birinci Devrim; Henry Ford'un üretim bandı tasarımı ve elektriğin seri üretimde kullanılmaya başlanması, üretim hattının geliştirilmesi İkinci Devrim; 1970'lerde sanayide bilgi teknolojilerinin hayata geçirilmesi ile Üçüncü Devrim olduğunun altını çizdi. “Halen devam eden Dördüncü Devrim’in ise bilişim teknolojileri ile endüstriyel üretimi bir araya getiriyor diyen Kansu, sözlerine şöyle devam etti:

“Makinelerin birbiri ile konuştuğu, her makinenin ve her üretimin bir veriye dönüştüğü bu süreç çok büyük ekonomik ve sosyal dönüşümlere gebe. Bu sebeple Endüstri 4.0'ı 4 koldan birden yakalamalıyız. Dördüncü Endüstri Devrimi ile yakın dönemde yaşanacak geçişi yönetmek için planlı hamleler yapmak ve kalifiye iş gücü inşa etmeliyiz” dedi. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun